Kimyasalların imhası için 14 şirket başvurdu

Suriye'de rejimin elindeki kimyasal silahların imhası için Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne 14 şirket başvurdu

Kimyasalların imhası için 14 şirket başvurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Suriye’den çıkarılan kimyasal silahların imhasının ardından ortaya çıkacak atıkların yok edilmesi için 14 özel şirketin başvurduğunu açıkladı.

KSYÖ'den yapılan açıklamada,  ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Suudi Arabistan'dan 14 şirketin Suriye'deki kimsayal silahların imhası sonucu ortaya çıkacak yaklaşık 500 ton kimyasal ve atık malzemenin bertaraf edilmesi açılan ihaleye başvuru yaptığı belirtildi.

Açıklamada, şirketler hakkında yapılacak teknik ve ticari değerlendirmelerin ardından gelecek ayın ilk dönemlerinde hangi şirketlerin kazadığının duyurulacağı kaydedildi. 

Eczacılık ve diğer sektörlerde düzenli olarak kullanılan kimyasal maddeler sivil tesislerde özel şirketler tarafından imha ediliyor. Suriye’nin sahip olduğu hassas kimyasalları güvenli şekilde ülke dışına çıkarmayı kararlaştıran KSYÖ, imha işleminin en geç 2014 yılı haziran sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 20:12
banner53
YORUM EKLE

banner39