banner39

Kimyasalların imhası zamanında bitmeyecek

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Suriye'deki kimyasalların belirtilen sürede imha edilemeyeceğini açıkladı ve BM üyelerinden yardım istedi

Ortadoğu 05.06.2014, 08:14 05.06.2014, 08:14
Kimyasalların imhası zamanında bitmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ve BM Suriye Ortak Misyon Koordinatörü Sigrid Kaag, "Kimyasal stokların imhası takvimine uyulamayacak. Tüm BM üyesi ülkelerden Suriye'de kalan kimyasal materyallerin ülke dışına çıkarılması için destek vermelerini istiyorum" dedi.

Kaag, BM Güvenlik Konseyi'ne kapalı oturumda gerçekleştirdiği sunumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'nin beyan ettiği kimyasal stokun yüzde 92,8'inin ülke dışına çıkarıldığı ya da ülke içinde imha edildiğini açıkladı.

Geride kalan yaklaşık yüzde 7,2'lik miktarın güvenlik gerekçesiyle taşınamadığını kaydeden Kaag, BMGK kararında belirtilen 30 Haziran hedefinin tutturulamayacağının görüldüğünü ancak en azından kimyasal stoğun tamamının tehlike bölgesinin dışına çıkarılmasının sağlanabileceğini ifade etti.

Kaag, süreç için BM üyesi ülkelerden de destek isteyerek, "Kimyasal stokların imhası takvimine uyulamayacak. Tüm BM üyesi ülkelerden Suriye'de kalan kimyasal materyallerin ülke dışına çıkarılması için destek vermelerini istiyorum" dedi.

Kaag, gazetecilerin Suriye rejiminin beyanıyla, ülkedeki gerçek kimyasal madde stoku arasında çelişkiler olduğuna ilişkin iddiaları sormaları üzerine, bunun KSYÖ'nün incelemesi gereken bir konu olduğunu kendilerinin görevinin sadece beyan edilen miktarın imhası olduğunu vurguladı.

ABD, İngiliz ve Fransız istihbarat raporları, Suriye'de Esad rejiminin beyan ettiğinden daha fazla kimyasal madde ve tesis olduğunu öne sürmüştü. 

SURİYE REJİMİ TAKVİME UYMADI

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, BM-KSYÖ Suriye misyonunun 30 Haziran tarihinden sonra da çalışmaya devam etmesi ve görevini tamamlaması gerektiğini belirtti.

Esad rejiminin ise ortak misyonun görevinin 30 Haziran itibariyle sona ermesini istediği kaydediliyor.

Suriye rejimi, ABD ve Rusya'nın inisiyatifiyle başlatılan ve BMGK'da kabul edilen kimyasal silahların imhası takvimindeki sürelerin hiçbirisine uymamış ve gecikme için güvenlik sorunlarını mazeret göstermişti.

KSYÖ uzmanları halen ülkede klorin gazı kullanıldığı iddialarını araştırıyor. 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?