banner39

banner35

Koalisyon 45 bin IŞİD üyesini öldürmüş

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun komutanı General MacFarland, iki yılda 45 bin DAEŞ üyesinin öldürüldüğünü belirtti

Ortadoğu 11.08.2016, 08:53 11.08.2016, 09:23
Koalisyon 45 bin IŞİD üyesini öldürmüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanı ABD’li General Sean MacFarland, iki yıl önce başlatılan IŞİD karşıtı operasyonda Suriye ve Irak’ta yaklaşık 45 bin örgüt üyesinin öldürüldüğünü bildirdi.

ABD’li General MacFarland, Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon’daki basın mensuplarına operasyonlara dair bilgilendirmede bulundu.

IŞİD’i zayıflatmak ve nihayetinde yok etmeye yönelik yürüttükleri çok uluslu operasyonun, örgütün gücünü etkisiz hale getirdiğini vurgulayan MacFarland, “Teyit etmek güç olsa da son 11 ay içerisinde 25 bin düşman savaşçısını öldürdük. Buna daha önce öldürülen 20 bin rakamını eklediğinizde 45 bin düşman, savaş alanından kaldırıldı.” bilgisini paylaştı.

"TÜRKİYE HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLIYOR"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan MacFarland’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dünkü görüşmelerinin ardından Türkiye’nin Suriye’deki IŞİD karşıtı operasyona yönelik taahhüdünden endişe duyup duymadığının soruldu.

Türkiye’nin bugüne kadar sunduğu desteği sürdüreceğini umduğunu belirten MacFarland, “Her şeyden önce Türkiye bir NATO müttefiki. Onlar bu operasyonda bize her türlü önemli desteği sağlıyorlar. Bu desteğin süreceğini tahmin ediyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?