banner39

Koalisyon hava saldırılarının bilançosu: 553 ölü

ABD'nin başını çektiği koalisyonun düzenlediği hava saldırılarının bilançosu açıklandı. Saldırılarda 32'si sivil 553 kişİ hayatını kaybetti

Ortadoğu 23.10.2014, 12:21 23.10.2014, 12:37
Koalisyon hava saldırılarının bilançosu: 553 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve koalisyon ülkeleri Irak ve Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenliyor. Bu çerçevede Suriye'de düzenlenen saldırıların bir aylık bilançosu açıklandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ABD'nin öncülüğünde 23 Eylül'den 22 Ekim tarihine kadar gerçekleştirilen hava saldırılarında toplam 553 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Raporda hayatını kaybedenlerden 32'sinin sivil olduğu belirtiliyor. Bu sivillerden 6'sı çocuk, 5'i kadındı. 

Saldırıların, Suriye'nin petrol yataklarının olduğu Haseke, İdlib ve Deyru'z Zor bölgelerinde yoğunlaştığı kaydediliyor. İdlib ve Deyru'z Zor bölgelerinde düzenlenen saldırılarda 57 El Nusra Cephesi mensubunun da hayatını kaybettiği ifade edildi.

Koalisyonun, Humus, Halep, İdlib, Haseke, Hama, Rakka ve Deyru'z Zor'da düzenlediği hava saldırılarında 464 IŞİD mensubunun öldürüldüğü belirtiliyor. Bunlardan büyük kısmının Suriyeli olmayan IŞİD mensupları olduğu ifade ediliyor. 

Kuruluş, IŞİD'in verdiği kayıpların daha ağır olabileceğini ancak ulaşabildikleri rakamların bu kadar olduğunu belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?