banner15

Kobani bugün biraz daha sakin

Kobani'nin üçte birini alan IŞİD, hava saldırılarından sonra ilerleyişini durdurdu. Kent bu güne biraz daha sakin başladı. Örgütün Mürşitpınar Sınır Kapısı'na yönelik ilk hamlelerinden biri dün gerçekleşti

Kobani bugün biraz daha sakin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kobani’ye yönelik IŞİD kuşatması saldırıları 27'nci gününe girdi. Günler öncesinden şehre giren IŞİD ilerleyişini sürdürürken kentin yüzde 40'ına yakınını kontrol altına aldığı belirtiliyor. ABD ve koalisyon güçlerinin hava saldırılarına rağmen ilerleyişini sürdüren IŞİD son olarak dün Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı almaya yönelik hamlelerde bulundu; ancak bunu başaramadı.

Kobani Kantonu Dışilişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, Kobani'de bugün durumun sakin olduğunu ve çatışmaların hafiflediğini söyledi. Kurdo, çatışmaların şiddetini kaybetmesinde, son günlerdeki etkili hava saldırılarının büyük payı olduğunu ifade etti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD'in şehir içindeki ilerleyişinin şimdilik durduğunu açıkladı.

Kobani Savunma Bakanı ve YPG sözcüsü İsmet Şeyh Hasan, Rudaw’a yaptığı açıklamada “IŞİD, Kobani’nin yüzde 30’una hakim ve çatışmalar çok şiddetli biçimde sürüyor” dedi.

HAVA SALDIRILARI SÜRÜYOR

Öte yandan ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD’e yönelik hava saldırıları da devam ediyor. ABD merkez komutanlığı Centcom, perşembe ve cuma günü IŞİD hedeflerine 9 saldırı düzenlendiğini ve birçok mühimmat ve merkezin hedef alınarak vurulduğu açıklandı.

Savaş uçakları, Kobani'nin güneydoğusu, kuzeydoğusu ve güneyine dün akşam saatlerinden başlayarak hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda IŞİD'e ait iki eğitim kampı yok edilirken, hafif zırhlı araçlar, bir tank ve iki saldırgan grubu vuruldu.

MÜRŞİTPINAR DENEMESİ

Rudaw’ın haberine göre IŞİD, dün saat 16.00 sıralarında YPG'nin Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın hemen yanında bulunan mevzilerine bomba yüklü araçla saldırı yaptı. Bomba yüklü araçlar, YPG mevzilerine 200 metre kala patlatıldı. Örgütün bu saldırılarla YPG denetiminde olan sınır kapısını almayı amaçladığı, ancak YPG'nin direnişi ve koalisyon güçlerinin havadan bombalamasıyla geri çekilmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 12:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35