banner39

Kobani'de sınır kapısı için mücadele

Kobani ile Suruç arasındaki sınır kapısını ele geçirmeye çalışan IŞİD ile onu kaybetmemeye çalışan YPG arasında çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor

Ortadoğu 25.10.2014, 14:22 25.10.2014, 15:25
Kobani'de sınır kapısı için mücadele

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'e bağlı Kobani'nin (Ayn el Arap) doğusundaki bölge ve Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında, IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar şiddetlendi.

Sınır kapısının bulunduğu bölgenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan IŞİD, bölgeye ağır silahlarla saldırırken, Kürt grupları kapıyı kaybetmemek için direniyor. Bölgede zaman zaman sokak çatışmaları yaşanıyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, kent üzerinde keşif uçuşları yaparken, güvenlik güçlerinin sınırdaki önlemleri ise sürüyor.

PYD: ÖSO İLE HENÜZ ANLAŞMADIK

Bu arada Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan YPG/PKK'lılara destek için Peşmerge ve ÖSO'nun ne zaman ve nasıl gideceği bir türlü netlik kazanmadı.

ÖSO'nun Kobani'ye güç göndermek için harekete geçtiği ileri sürülürken, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, ÖSO'yla irtibat halinde olduklarını ancak anlaşma sağlamadıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1300 ÖSO askerinin Kobani'ye gideceğini söylemişti.

ABD'DEN ÖSO FİKRİNE DESTEK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Özgür Suriye Ordusu’ndan savaşçıların Kobani’ye yardım için gitmesi gibi bir durumu desteklediklerini açıkladı.

Psaki, ancak, bu geçişin kolaylaştırılmasında ABD’nin bir rolünün olabileceğini düşünmediğini ifade etti.

PEŞMERGE'NİN GEÇİŞİ BEKLENİYOR

Peşmerge Güçleri’nden ilk birliğin Pazar günü (yarın) ağır silahlarla Kobani kentine geceçeği yönünde iddialar ortaya atıldı. Ancak Kürt yönetiminden yapılan açıklamada net bir tarih belli olmadığı aktarıldı.

Kürt Bölgesi basınında yer alan haberlere göre, Peşmerge'nin ilk kafilesi yarın Türkiye sınırından geçerek Kobani'ye varacak. İlk birlikte, 150 peşmerge yer alıyor.  Yerel basına konuşan Peşmege Güçleri “birinci destek birliği komutanı”Ahmed Gerdi,  Peşmerge birliğinde son hazırlıkların tamamladığı ve Türkiye üzerinden Kobani’ye gidecek olan ilk birliğin hazır olduğu ifade etti.

Gerdi, Kobani’ye gidecek birliğin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Peşmergelerinden oluştuğunu belirtti. Kobani’ye gidecek olan peşmergelerin kimlik bilgilerinin  Türkiye ile  ABD’le  paylaşıldığını öğrenildi.

Kürt Yönetimi yetkilileri ise tarihin henüz belirlenmediğini açıkladı.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?