Kobani'de son durum

Yarısından fazlası IŞİD'in eline düşen Kobani'de taraflar arasındaki çatışmalar devam ediyor. IŞİD sabah saatlerinde bir kez daha atağa geçti ama hava saldırılarından sonra durdu. YPG güçleri ise ilçenin kuzeybatısında savunma halinde

Kobani'de son durum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'e bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar aralıklarla sürüyor. Örgüt, yaklaşık yüzde 70'ini elinde bulundurduğu Kobani'de Mürşitpınar Sınır Kapısını almak için yer yer atağa geçiyor; ancak ABD hava saldırılarıyla engel oluyor. YPG güçleri ise ellerindeki son çıkış kapısı olan Mürşitpınar'ı ve ilçenin kuzeybatısını savunmak için saldırılara cevap veriyor.

Bölgede yaklaşık iki ayı aşkın süredir devam eden ve zaman zaman şiddetlenen çatışmaların yoğunluğu son günlerde azaldı.

IŞİD, bölgede etkili olan sisin görüş mesafesini düşürmesine rağmen ağır silahlarla Kobani'nin doğu kesimdeki Kürt grupların mevzilerine atış yaptı. Birkaç havan mermisinin ise kentin batı kesimine düştüğü görüldü.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları bugün akşam saatlerinde de bölgede keşif uçuşlarını sürdürdü.

Güvenlik güçlerinin sınır hattındaki önlemleri devam ediyor.

PYD MUHALİFİ KÜRTLER SINIRDA BEKLİYOR

Bu arada Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Kobani'ye geçmek için, sınırda bekleyen eğitimli 200 ENKS mesubu hala YPG'nin ikna edilmesini bekliyor.

Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) yöneticisi Mustafa Hanifi, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG), Kobani'den zorla çıkarılan Kürtlerin oluşturduğu silahlı ENKS güçlerinin kendi adıyla savaşmasına izin vermediğini açıkladı.

ENKS üyelerinin şu an sınır noktalarında beklediğini belirten Hanifi, "Dün ENKS Meclisi olarak toplantı yaptık, YPG’yle geçen günlerde yaptığımız görüşmelere ilişkin. 4 gün önce YPG ile görüşmüştük 3 kişilik ENKS heyeti olarak. O görüşmede YPG’ye Kobani’ye gelip savaşmak istediğimizi ve yüzlerce savaşçımızın olduğunu ve savaşmaya hazır olduğunu söyledik. YPG yetkilileri de, ENKS üyelerine, YPG altında ve YPG üniformalarıyla savaşa izin vereceğini dile getirdi. ENKS olarak savaşmamıza izin vermeyeceklerini ifade ettiler" dedi.

PYD BASKISINDAN KAÇMIŞLARDI

PYD'nin Kobani'de kontrolü ele almasından sonra burada kendisine muhalif olan Kürtler'e baskı uygularak kaçmalarına neden olmuştu. Kobani'yi terk eden Kürt gruplar Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne sığınmış, burada askeri eğitim almışlardı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 17:05
banner53
YORUM EKLE

banner39