Kobani'deki son saldırıda en az 200 sivil öldü

IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalarda Kobani'de en az 200 sivilin öldüğü belirtiliyor.

Kobani'deki son saldırıda en az 200 sivil öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi karşısındaki Kobani’ye perşembe sabaha karşı baskın düzenleyen IŞİD dün kentten çıkarıldığı bildirildi.

Kürtlerin çoğunlukta olduğu Kobani’ye düzenlenen saldırıda 200’e yakın sivilin öldüğü belirtilirken Kürtlerin silahlı gücü YPG’ye göre 60 da IŞİD militanı öldürüldü. Kobani’de IŞİD ile YPG güçleri arasında dün sabah da çatışmalar sürerken, saat 10.00 sularında büyük bir patlama meydana geldi.

Patlamanın, Miştenur Hastanesi olarak da bilinen eski bir okul binasında meydana geldiği öğrenildi. HDP Şanlıurfa Milletvekili Leyla Güven, “Kobani yönetimi ile görüştük. IŞİD 2 gündür ‘elimizde rehine var’ diyerek YPG’nin operasyonlarını engellemişler. Rehinenin olmadığını öğrenince operasyon düzenlediler. Hastaneye sığınan IŞİD militanları temizlendi” dedi.  

YPG ve Burkan El Fırat askeri üniforması giyerek Kobani’ye sızan IŞİD militanlarının çocuk ve kadın demeden katliam yaptığı bildiriliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdülrahman, kimi Kobanililerin keskin nişancı, kimisinin roketle öldürüldüğünü, bir kısmının ise evlerinde katledildiğini söyledi.

Gazeteci Mustafa Ali, AFP’ye yaptığı açıklamada, “IŞİD kenti ele geçirmek istemedi. En iğrenç şekilde en çok can kaybına yol açmak için geldiler” dedi.

Abdülrahman ise “Bu son operasyonu IŞİD’e gerçek bir mağlubiyet diye yorumlayamazsınız, çünkü Kobani’de istediklerini elde ettiler” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 09:53
YORUM EKLE

banner39