banner39

Kobani'nin batısı ile güneyi hala IŞİD'in elinde

Kobani'nin merkezinden çekilen IŞİD'in ilçenin güney ve batı kesimlerini hala kontrol altında tutuyor. Kobani'deki peşmerge komutanı Behram, örgütün Kobani'de yenildiğini savundu

Ortadoğu 11.02.2015, 16:40 11.02.2015, 16:40
Kobani'nin batısı ile güneyi hala IŞİD'in elinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Halep iline bağlı Kobani ilçesindeki Peşmerge güçleri komutanlarından Rızgar Behram, IŞİD'in Kobani'de yenildiğini belirterek şehrin doğusundaki köylerin tamamının alındığını söyledi.

Behram "Teröristler, uğradıkları büyük hezimetten sonra köylerde direniş sergilemeden kaçıyorlar. Direndikleri bazı köyler de var. Ancak yoğun saldırılarımız karşısında tutunamıyorlar" dedi.

IŞİD saldırısı sonucu Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine sığınan Kobanililerin dönüşleriyle ilgili hazırlıklar yapıldığını dile getiren Behram, "IŞİD, Kobani'de yenildi. Şehrin doğusundaki köylerin tamamı kurtarıldı. Kobani'nin batısından Fırat Nehri'ne kadar 7, güneyinde ise 25 kilometrelik kısım İŞİD elinde. YPG ve YPJ ile kısa bir gelecekte bütün Kürt bölgelerini teröristlerin elinden kurtarmak için plan yapıyoruz. Kalan yerleri de kurtardıktan sonra yurtlarını terk eden halkın evlerine dönmesi için güvenlikli bir ortam oluşturmaya çalışacağız" konuştu

Behram, IŞİD'in militan ve ağır silahlarını Irak sınırına yönlendirdiği yönündeki iddialara ilişkin olarak da "Militanlar, hala burada duruyor ve bazı bölgelerde direniyor. Ağır silahlarıyla da bize karşı savaşıyorlar" ifadelerini kullandı.

Bu arada Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver de yaptığı açıklamada, Peşmerge güçlerinin dönüş süresiyle ilgili olarak, "Silahlı güçlerimiz oradaki görevlerini tamamlayana kadar kalmaya devam edecek. Kobani'de savaşan gruplar, ihtiyaç duyduğu sürece de dönüşleri söz konusu değil. Ne zaman ki oradaki gruplar artık ihtiyaç yok derse, Peşmerge güçleri, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin emriyle dönecektir" değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?