banner15

Kobani'nin üçte biri IŞİD'in kontrolünde

IŞİD, Kobani'nin kuzeydoğusunda bulunan bir kasabanın daha kontrolünü ele geçirdi. IŞİD toplamda Kobani'nin üçte birini ele geçirmiş oldu

Kobani'nin üçte biri IŞİD'in kontrolünde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD gruplarının Kobani'ye yönelik saldırıları devam ediyor. Saldırılar Kobani'nin doğusunda yoğunlaşırken bu sabah IŞİD'in Kobani'nin kuzeydoğusunda bulunan bir diğer kasabanın daha kontrolünü ele geçirdiği duyuruldu. IŞİD'in eline geçirdiği bu kasabayla birlikte Kobani'nin üçte birinde kontrolü ele geçirdiği bildirildi. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, IŞİD'in gece boyu yavaş bir şekilde ilerleme kaydettiği bildirildi. IŞİD'e karşı Kobani'nin kontrolünü ellerinde tutmaya çalışan silahlı YPG grupları da IŞİD'in ilerlemesini durdurmak için gece boyu çatışmalara devam etti. 

Reuters'a konuşan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, "IŞİD, ağır silahlar ve tanklarla iki kasabaya girdi, çatışmalar çok yoğun, siviller ölebilir" demişti. 

Ajansa konuşan ancak adını açıklamayan bir başka PYD yetkilisi ise, kentin doğusundaki bazı binaların IŞİD'in eline geçtini söyledi.

PYD'nin ilan ettiği Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, IŞİD güçlerinin doğudan, batıdan ve güneyden saldırı halinde olduğunu ve büyük bir kuşatma altında olduklarını söyledi.

Kurdo, "Bize yardım etmek isteyenler şu anda etsin. Kentte siviller var. Şu an büyük bir kuşatma halindeyiz. Dünya sesimizi duysun." dedi.

KOALİSYON GÜÇLERİ BOMBALADI

IŞİD ile PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleri arasında Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kasabası Kobani'de (Aynul Arab) süren çatışmalar gece boyu kentin doğusunda yoğunlaştı.

Bazı kaynaklara, Kobani'nin doğusundaki Kani Arab Mahallesi ve Mıştenur Tepesi'nde devam eden çatışmaların ardından IŞİD Mıştenur Tepesi'nde bir miktar daha ilerledi.

Sabah saatlerinde hafifleyen çatışmalar, öğleye doğru yeniden söz konusu iki bölgede yoğunlaştı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri de Kani Arab Mahallesi ve Mıştenur Tepesi'ndeki IŞİD mevzilerini havadan bombalıyor.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sabah saatlerinden bu yana Kobani'deki IŞİD hedeflerine iki bombardıman düzenledi.

İlk bombardıman Kobani'nin doğusunu vururken, saatler sonra gerçekleşen ikinci saldırı kasabanın kuzeydoğusundaki IŞİD hedeflerini hedef aldı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin salı ve çarşamba günleri Suriye'de altısı Kobani'ye olmak üzere toplam9 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

'YPG IŞİD'İ PÜSKÜRTTÜ'

AFP'ye konuşan Kobanili Kürt yetkili, hava bombardımanlarının 'etkili' olduğunu belirtirken, "Salı gününden itibaren durum değişti. YPG güçleri IŞİD'i geri püskürttü" dedi.

Kasabanın çevresindeki çatışmalar yoğunlaşırken, Kobani merkezdeki caminin minaresi bir patlama sonucu yıkıldı.

YPG güçleri patlamaya kendilerinin neden olmadığını duyurdu. Dumanların yükseldiği caminin kim tarafından vurulduğu bilinmiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 14:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35