banner39

Kofi Annan, Suriye'de pes etti

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, görevinden istifa etti.

Ortadoğu 02.08.2012, 17:52 02.08.2012, 19:36
Kofi Annan, Suriye'de pes etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği ve Birleşmiş Milletleri'in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye ile ilgili görevini bırakacağını açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yaptığı açıklamada, Annan'ın görevinden istifa ettiğini, istifa mektubunu ''büyük üzüntüyle'' kabul ettiğini söyledi.

Annan'ın istifası, 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak.

Kofi Annan, istifa kararını, öğleden sonra Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Suriye Temsilciliği'ne 23 Şubat tarihinde atanan Annan, Suriye ordusu ve muhalifler arasındaki çatışmaları durdurulması için 6 maddelik bir 'barış planı' hazırlamıştı.

Hazırladığı barış planının amacına ulaşmaması üzerine Annan, temsilcilik görevini bırakacağını duyurdu.

''ANNAN'IN HALEFİ'' KONUSU GÖRÜŞÜLÜYOR

Ban, Annan'ın istifasının ardından BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilciliğine kimlerin atanabileceği konusunu Arap Birliği ile görüştüğünü bildirdi.

BAN Kİ-MUN'DAN İSTİFA YORUMU

Genel Sekreter Ban, istifayı şöyle değerlendirdi:
''Birleşmiş Milletler Arap Ligi Devletleri Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın istifasını sizlere derin bir üzüntü ile bildirmek durumundayım. Sayın Annan, bana ve Arap Ligi Genel Sekreteri Sayın Nabil el-Arabi'ye 31 Ağustos itibarıyla dolan görevinin uzatılmasını istemediğini bildirmiştir. Kendisine bugüne kadar sarf ettiği çabalar için en derin şükranlarımı sunarım.''

Ban Ki-mun, ''Maalesef Suriye'de şiddet sarmalı devam etmektedir'' ifadesini kullanarak, ek süre ile uzatılan 6 maddelik planın barış için yeterli olmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Ban, BM Güvenlik Konseyi'ndeki bölünmelerin de Suriye'deki ara buluculuk misyonunun işini çok zorlaştırdığına vurgu yaptı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü