banner39

Körfez sermayesi Yunanistan'ın imdadına koşuyor

Mısır cuntasıyla yakın ilişkiler içine giren Yunanistan'ın bu tavrı karşılıksız kalmadı. Körfez sermayesi, ekonomik krizle pençeleşen Yunanistan'ın imdadına koşuyor

Ortadoğu 14.09.2013, 16:37 14.09.2013, 16:50
Körfez sermayesi Yunanistan'ın imdadına koşuyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet yetkililerinden oluşan heyet, Yunanistan'a çıkarma yaptı.

Abu Dhabi Geleceğin Enerjisi Şirketi'nin (ADFEC) Başkanı Ahmet El Cabir'in başkanlığındaki heyet, Yunanistan Kalkınma Bakan Yardımcısı Notis Mitarakis ile görüşmeler yaptıktan sonra, çeşitli yatırımlarda bulunmak istediklerini aktardı.

Sultan Ahmed El Cabir, Yunanistan'da enerji, doğalgaz, gayri menkul, gıda ve turizm sektörleriyle ilgilendiklerini aktardı.

Özel yatırımlar dışında, BAE enerji alanındaki özelleştirmeler (Yunan Petrolleri ELPE, Yunanistan Elektrik Kurumu DEİ ve Yunanistan Doğalgaz Şirketi DEPA) ve Kalkınma Fonu projesi ile de ilgileniyor.

Sultan El Cabir toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda "Yunanistan'daki mali durumun sabitleşmeye başladığını, konjonktürün son derece iyi olduğunu ve iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin mükemmel düzeyde bulunduğunu" dile getirdi.

Yunan ekonomisinin birçok sektörüne yönelik yatırımlarla ilgilendiklerini aktaran El Cabir, özellikle de turizm sektöründeki oteller, marinalar, gayrimenkul alım satımı (real estate) ve bilhassa enerji ve doğalgaz sektörleri ile ilgilendiklerini ifade etti. Cabir "Öyle görülüyor ki yatırımlarla ilgili geçmişte olan sorunlar aşılıyor" diye konuştu.

Yunanistan, Mısır cuntasıyla da iyi ilişkiler geliştirmişti.

Kaynak: Azinlikca.net

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?