banner39

Körfez ülkeleri 2018'e krizin gölgesinde girdi

Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmesiyle başlayan krizin gölgesinde yeni yılı karşıladı.

Ortadoğu 02.01.2018, 18:32 02.01.2018, 18:32
Körfez ülkeleri 2018'e krizin gölgesinde girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Körfez ülkeleriSuudi ArabistanBirleşik Arap Emirlikleri (BAE),  Bahreyn  ve Mısır  yönetimlerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmesiyle başlayan krizin gölgesinde yeni yıla merhaba dedi.

Katar'ın "teröre destek verdiği" iddialarıyla patlak veren ancak Doha yönetiminin, "ulusal kararları üzerinde vesayet kurma çabaları" şeklinde değerlendirdiği kriz, Körfez ülkelerinin şu ana kadar şahit olduklarının en kötüsüydü.

Söz konusu kriz, 37 yıllık bir oluşum olan Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) varlığını da açık bir şekilde tehdit ediyor. KİK, arabuluculuk faaliyetleri yürüten Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir Sabah'ın gayretleriyle hayatta kalmaya çalışıyor.

Kriz tarafların mevcut tutumlarını sürdürmelerine rağmen Körfezliler, 2018 yılında Kuveyt'in çabalarının başarıya ulaşmasını temenni ediyor.

KRİZİN BİTMESİNİ UMANLARI HAKLI ÇIKARABİLECEK SEBEPLER

Kuveyt'in, KİK dönem başkanı olması, arabuluculuk çabaları için daha geniş hareket imkanı, ortak Körfez faaliyetlerinin oluşturulması, KİK'in varlığını sürdürmesi, kriz tarafları arasındaki uçurumun kapatılmasına aşamalı olarak katkıda bulunulması gibi fırsatlar sunuyor.

Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim'in geçen çarşamba günü duyurduğu, 8 Ocak'ta Körfez Meclis Başkanları toplantısına ev sahipliği yapacakları açıklaması da krizin bitmesi yönünde atılan olumlu adımlardan biri olarak kabul ediliyor.

Kuveyt Emiri'nin talebi üzerine yapılması planlanan ve 6 Körfez ülkesinin (Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Umman, Katar ve Kuveyt) davet edildiği toplantının beklenildiği gibi gerçekleşmesi durumunda, son KİK zirvesinin ardından ilk Körfez faaliyeti olacağı, bu gibi ortak faaliyetlerin devam ettiği anlamı taşıyacağı ve kriz için çözüm yolunda ilk adımı temsil edebileceği ifade ediliyor.

Katar'ın Kuveyt'in bu arabuluculuk çabalarına ve krizin diyalog yoluyla çözümüne destek vermesi, ambargo uygulayan ülkelerin Katar'a yönelik suçlamaları için delil getirememesi, uluslararası çevrelerin diyalogla çözüm için yaptığı çağrılar ve 2018 sonunda KİK dönem başkanlığının Kuveyt'e destek veren Umman'a geçmesinin, krizin bitmesini isteyenler için ümit verici işaretler olduğu belirtiliyor.

KRİZİN BİTMEYECEĞİ YÖNÜNDEKİ GÖSTERGELER

Körfez krizinin bitmesini umanları haklı çıkarabilecek sebepler bulunsa da ümit edilenin aksine hemen bitmeyeceği yönünde de göstergeler bulunuyor.

Ambargo uygulayan ülkelerin krizin çözümü konusunda istekli görünmemesi, aksine krizi derinleştirecek türden açıklamalar yapmaları ve bu yönde adımlar atmaları çözüm çabaları önünde engel teşkil ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?