banner39

Körfez ülkeleri demir ağlarla bağlanacak

KİK ülkelerini birbirine bağlayacak ve yaklaşık 15,4 milyar dolara mal olacak demiryolu projesinin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor

Ortadoğu 20.02.2014, 11:49 20.02.2014, 11:49
Körfez ülkeleri demir ağlarla bağlanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üye ülkelerini birbiren bağlayacak demiryolu projesinin, 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Suudi Resmi Haber Ajansı'na konuşan KİK Genel Sekreterliği Ekonomik İşler Genel Sekreteri Abdullah el Şibli, yaklaşık 2 bin 117 kilometre uzunluğundaki demiryolunun yaklaşık 15,4 milyar maliyetle 2018 yılında tamamlanacağını belirtti.

Projenin "ekonomik katkısı" göz önüne alınarak 2009 yılında 30. KİK zirvesinde kararlaştırıldığını hatırlatan Şibli, Körfez Demiryolu İdaresi'nin ilgili ülkelerle, projenin "evrensel standartlar" çerçevesinde en kısa zamanda tamamlanması için çalıştığını kaydetti.

Demiryolu projesinin KİK ortak yatırımları ve ticaretini arttıracağına değinen Şibli, bunun ulaşım sektörüne katkı yaparak, istihdam sağlayacağını ve endüstrinin büyümesini sağlayacağını dile getirdi.

Kuveyt'ten başlayacak demiryolunun Suudi Arabistan'ın Dammam kenti üzerinden Bahreyn'e oradan da Katar'a ulaşacağını aktaran Şibli, Suudi Arabistan üzerinden Birleşik Arap Emirliği'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'ye oradan da Umman'ın başkenti Muskat'a ulaşacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?