banner39

Körfez'den İran'a kınama

Suudi Arabistan'da biraraya gelen Körfez İşbirliği Konseyi, bölgedeki terör eylemlerinden İran'ın sorumlu olduğunu belirterek İran'ı kınadı

Ortadoğu 09.01.2016, 16:27 09.01.2016, 17:18
Körfez'den İran'a kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri Dışişleri bakanları bugün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da biraraya geldi. Toplantıda, Suudi Arabistan ve bölgenin iç işlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Konsey, İran'ı kınadı.

Konseyden yapılan açıklamada "Bakanlar kurulu İran'ın terör eylemleri için sorumluluk taşıdığını belirterek İran tarafından gerçekleştirilen bu eylemleri kınadı " denildi.

KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, yaptığı yazılı açıklamada, dışişleri bakanlarının, Suudi Arabistan'ın İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına gerçekleştirilen saldırıların değerlendirilmesi için cumartesi günü Riyad'da olağanüstü toplanacağını belirtti.

Arap Birliği de dün akşam Suudi Arabistan'ın talebi üzerine İran'daki saldırıların kınanması için pazar günü dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleneceğini bildirmişti.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ocak'ta, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini ve İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?