banner39

Kral Selman'dan 'ülke bütçesi gibi' ikramiye

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Selman, tahta geldikten sonra Suudi Arabistan halkına 32 milyar dolarlık ikramiye dağıttı

Ortadoğu 20.02.2015, 17:48 21.02.2015, 09:20
Kral Selman'dan 'ülke bütçesi gibi' ikramiye

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın birçok ülkesi bütçe kısıtlamalarıyla ve ekonomik sorunlarla uğraşırken, Suudi Arabistan'da bugünlerde bambaşka bir durum yaşanıyor. Tahta yeni geçen Kral Selman bin Abdulaziz'in Suudi Arabistan halkına dağıtılması için gönlünden 32 milyar dolar koptu. 

Kral Selman'ın tahta gelişinden dolayı dağıtılmasını istediği miktar, ülkedeki şirketlere, memurlara, işçilere, yurt içi ve yurt dışında eğitim gören Suudi öğrencilere paylaştırılacak. Bireyler, nakit olarak aldıkları yardımdan memnun olduklarını ifade ediyorlar. 

Suudi Arabistan'da kral değişikliği sırasında halka para dağıtılması geleneği, ülkede yönetime gelecek tepkilerin de önüne geçen bir etken olarak yorumlanıyor. Kral Selman tahta çıktığı zaman tüm kabineyi değiştirdi, kritik mevkilere yeni atamalar yaptı. Ancak bu sırada, halka yüklü miktarda parasal yardımda bulunulacağı müjdesini de verdi. Ülkede çalışan kişiler bu yardımla birlikte bir aylığına aldıkları maaşın iki katını aldılar. Gelen bu parayı nereye harcayacaklarını şaşıran Suud halkı, sosyal medyadan Arapça '#çiftmaaş' başlığıyla çeşitli şakalar içeren videolar paylaştılar. Kimi, aldığı parayı çocuğunun üzerine boca ederken, kimi tatil planlarının arttığına dikkat çekti. 

NİJERYA'NIN YILLIK BÜTÇESİNDEN FAZLA

Suudi Arabistan Kralı Selman'ın tahta çıkmasının şerefine dağıttığı 32 milyar dolar rakamı, Afrika'nın en büyük ekonomisine sahip Nijerya'nın bir yıllık bütçesinden daha fazla. Diğer taraftan, ekonomisi petrol üzerine kurulu olan ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın petrol gelirlerinde ciddi düşüş meydana geldi. Petrol fiyatlarının büyük oranda düşmesinin ardından, Suudi Arabistan'ın 2015 yılı geliri açığının 44,5 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu açığa Kral Selman'ın dağıttığı 32 milyar dolar daha eklenince, Suudi Arabistan ekonomisinin 2015 yılı cari açığının 67,2 milyar dolar olması tahmin ediliyor. Bu rakam, Suudi Arabistan'ın Gayrı Safi Yurt İçi Hasılası'nın yüzde 9'una tekabül ediyor. Suudi Arabistan'ın bu açığı neyle kapatacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak Suudi Arabistan'ın, 750 milyar doların üzerinde bir yedek fonu olduğu biliniyor. Açığın yedek fonla kapatılacağına yönelik söylentiler de bulunuyor. 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?