banner15

Kral Selman'ın Kahire ziyareti Arap basınında

Suudi Arabistan Kralı Selman'ın Kahire'ye yaptığı beş günlük ziyaret tüm Mısır ve Arap gazetelerinde geniş yer buldu

Kral Selman'ın Kahire ziyareti Arap basınında

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni/ Kahire

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz El Suud, dün (perşembe) Kahire'ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Beş gün sürecek bu ziyarette iki ülke arasında çeşitli alanlarda 15 anlaşmanın imzalanması bekleniyor

'Tarihi' olarak nitelendirilen bu ziyaret önemi nerdeyse tüm Mısır ve Arap gazetelerinin manşetlerine yansıdı.

Mısır ve Arap Körfez ülkelerine bağlı gazetelerin tamamı, Mısır ile Suudi Arabistan arasındaki sıkı ve güçlü ilişkilerin bölgede yaşanan zor şartlarda bir seçenek olmadığını, bir zorunluluk olduğunu vurgularken, Lübnan ve İran'a bağlı gazeteler Mısır'ın Hizbullah'ın El Menar kanalını kapatma kararını eleştirerek Mısır hükümetinin Kral Selman için jest olsun diye bu kararı aldığını savundu.

Mısır'ın resmi gazetesi El Cumhuriye gazetesi, “Selman-Sisi, Arap bilincinin zirvesi” başlığıyla yayınladığı haberde, Kral Selman'ın Kahire ziyaretiyle iki ülke arasındaki askeri alandan ekonomi alanına kadar tüm alanlarda işbirliği sürecini güçlendirmeyi, bölgenin güvenliğini ve istikrarını sağlamak için yeni strateji oluşturmayı hedeflediğini ileri sürdü.

Mısır'ın en eski ve muhalif gazetesi El Vefd ise, Kral Selman ziyaretinin Suriye meselesi ile ilgili görüş ayrılığının ikili ilişkilere olumsuz etki bırakmadığını gösterdiğini belirterek, bölgenin iki önemli oyuncusu Mısır ve Suudi Arabistan'ın Ortadoğu’da yaşanan krizleri idare edebilmek için ortak görüş oluşturmaları gerektiğini ifade etti.

Bahreyn’in 'Körfez Haberleri' gazetesi, bu ziyaretin Suudi Arabistan'ın Mısır'a desteğini durduracağı yönündeki söylentilere sınır koymak için gerçekleştirildiğini savunurken, Mısır ile Suudi Arabistan'ın tavır alabileceği bir sorun yaşanmadığını vurguladı.

Lübnan'dan yayınlanan, Hizbullah yanlısı El Diyar gazetesi, Kral Selman Kahire'ye gelmeden önce Mısır yönetimine 'Lübnan direnişinin sesi' sayılan El Menar TV kanalını kapatmak için baskı yapıldığını ileri sürdü. Gazete, Suudi Arabistan'ın kendi para gücüyle Lübnan direnişini bitirmeye, bölge ülkelerini kendi nüfuzu altına koymaya çalıştığını iddia etti.

Arapça yayın yapan Londra merkezli ve Katar destekli El Arabi El Cedid gazetesinin haberine göre, Kral Selman’ın Mısır gündemindeki en önemli konu Ankara-Kahire arasındaki yüksek tansiyonu düşürmek olacak.

Gazeteye konuşan Mısırlı diplomatik kaynaklar, Suudi Arabistan’ın Sisi’yi İstanbul’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesine katılmaya ikna etmek istediğini söyledi.

İddiaya göre, Riyad, Kahire'nin, sadece Türkiye ile değil, 2013 askeri darbesinden sonra ilişkilerinin gerildiği Katar ile de barışmasını istiyor. Buna göre, Kral Selman, İİT İstanbul zirvesini bir fırsat olarak değerlendirmek istiyor.

İİT dönem başkanlığını yapan Mısır'ın, teamül gereği bu görevi bir sonraki dönem başkanı olan Türkiye'ye bizzat kendisi teslim etmesi gerekiyor. İki ülkenin arasındaki husumetten dolayı Sisi'nin yerine Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri'nin gelmesi söz konusuydu.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 16:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48