banner39

Kudüs Gücü’nün yeni komutanı İsmail Kaani kimdir?

Suriye rejimi lideri Beşşar Esed’in geçtiğimiz Mart ayında Tahran’a yapmış olduğu ziyarete ilişkin konuşan Kaani, "Beşşar Esed'i Tahran'a Kudüs Güçleri getirdi. Cumhurbaşkanı'nın haberi vardı. Zarif'e söylenmemesinin ihmal olduğunu sanıyorum. Bu ihmal hükümetle alakalıdır." demişti.

Ortadoğu 04.01.2020, 07:50
Kudüs Gücü’nün yeni komutanı İsmail Kaani kimdir?

ABD'nin Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda düzenlediği hava saldırısında öldürdüğü İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani sonrası yerine İsmail Kaani getirilmişti

İndependent'ten Adem Yılmaz yeni komutan hakkında kısa bir özgeçmiş kaleme aldı.

İsmail Kaani, Kuzey Horasan eyaletinin yönetim merkezi Bocnurd’da doğdu. Doğum tarihine ilişkin net bir bilgi bulunmuyor. Aralık 1982’de Devrim Muhafızları Ordusu’na katılan Kaani, İran-Irak savaşında Nasr – 5 Tugayı Komutanlığı görevinde bulundu. İran – Irak savaşının hemen ardından 17 Ağustos 1988 tarihinde merkezi Meşhed’de bulunan Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri’nin 8. Operasyon Bölgesi’nde komutan yardımcılığı görevini üstlendi. Afganistan’dan İran’a sızan uyuşturucu kartellerine karşı operasyonları yöneten Kaani’nin 1996 sonrası Afganistan’da Taliban rejimine karşı mücadele eden Afganistan Birleşik İslami Kurtuluş Cephesi’ne (Kuzey İttifakı) destek verdiği iddia ediliyor.

2006 yılında dönemin Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Yahya Rahim Safevi tarafından Karşı İstihbarat Birimi Komutan Yardımcılığı görevine getirildi.

Kasım Süleymani ile benzer şekilde askeri operasyonlarda yüksek riskli keşif görevlerine katılım gösteren Kaani, birçok askeri operasyonda öncü kuvvet olarak yer aldı. Kaani, İran – Irak savaşında başta Fav adasının fethi, Mehran’ın özgürleştirilmesi, Kerbelayi 1 ve 5 olmak üzere birçok operasyonda yer aldı.

Suriye açıklamaları Dışişleri Bakanlığı ile arasında gerilime sebep oldu

Kudüs Gücü’nün yeni komutanı Kaani’nin 2012 yılında İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) yapmış olduğu “İran güçleri doğrudan Suriye’de varlık gösteriyor.” açıklaması kısa sürede uluslararası medyada yankı uyandırmış ve bu ifadeleri “Kudüs Gücü Suriye’deki savaşa dâhil olduğunu itiraf etti” yorumlarına sebep olmuştu. Söz konusu açıklama gündem olduktan sonra ISNA’da yer alan haber metni silinmişti.

Suriye rejimi lideri Beşşar Esed’in geçtiğimiz Mart ayında Tahran’a yapmış olduğu ziyarete ilişkin İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) konuşan Kaani, "Beşşar Esed'i Tahran'a Kudüs Güçleri getirdi. Cumhurbaşkanı'nın haberi vardı. Zarif'e söylenmemesinin ihmal olduğunu sanıyorum. Bu ihmal hükümetle alakalıdır." demişti.

Kaani, operasyonel savaş deneyimi ve Horasan eyaletinden hemşerisi olan İran lideri Ali Hamaney’e yakınlığı ile ön plana çıkıyor. Süleymani daha çok Irak, Suriye ve Lübnan’da etkinlik gösterirken Kaani’nin etkinlik ağı Afganistan, Pakistan ve Orta Asya ülkelerini kapsıyor. Bu açıdan bakıldığında Kaani liderliğindeki Kudüs Gücü Afganistan ve Pakistan’da daha agresif bir faaliyet izleyebilir.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?