Kürt Kongresi tekrar ertelenebilir

Ulusal Kürt Kongresi'nin kongrenin formatında ve katılımcı sayısında yaşanan bazı ihtilaflar sebebiyle üçüncü kez ertelenmesinin gündemde olduğu bildirildi

Kürt Kongresi tekrar ertelenebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından organize edilen Ulusal Kürt Kongresi'nin üçüncü kez ertelenmesi gündemde. 24 Ağustos 2013 tarihinde düzenlenmesi planlanan kongre, "hazırlıklar tamamlanmadı" gerekçesi ile 15 Eylül 2013'e ertelenmişti. Kongrenin formatında ve katılımcı sayısında yaşanan bazı ihtilaflar sebebiyle üçüncü kez ertelenmesi gündemde.

Kürdistan Ulusal Birlik Demokrat Partisi (YNDK) Genel Sekreteri ve Ulusal Kürt Kongresi Hazırlık Komisyonu Üyesi Gafur Mahmuri, kongrenin vaktinde yapılması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Mahmuri, "Biz komisyon olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Komisyonun gündeminde kongrenin ertelenmesiyle ilgili bir konu yok. Biz aramızda erteleme ile ilgili bir karar almadık. Ancak bizim dışımızda kongrenin erteleneceği şeklindeki söylentileri biz de duyuyoruz. "dedi.

Bu arada Kürt bölgesinde yayın yapan önemli basın-yayın organlarında kongrenin üçüncü kez erteleneceği iddia edildi. İddiaya göre kongrede üzerinde uzlaşılmayan en büyük sorun katılımcı sayısı. İddiaya göre PKK, Kürtlerin bulunduğu ülkelerdeki nüfuslarına oranla temsil edilmesinde ısrar ediyor. PKK'nın 600 kişiden oluşan temsilci sayısının yarısından fazlasının Türkiye Kürtlerinden oluşmasını istediği iddia ediliyor.
Bölgede yayın yapan Rudaw Televizyonu ise bu iddianın yanısıra tarafların hala bir çok konuda anlaşmaya varmadıklarını ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 14:43
banner53
YORUM EKLE

banner39