banner39

Kürt partiler Maliki'ye karşı birleşti

Irak'taki Kürt partiler Mesut Barzani'nin başkanlığında yaptıkları toplantının ardından, Maliki'ye karşı tek vücut olma kararı aldı

Ortadoğu 31.07.2012, 17:55 31.07.2012, 17:56
Kürt partiler Maliki'ye karşı birleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Irak'taki Kürt partileri, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye karşı tek vücut olma kararı aldı. Selahattin şehrinde Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani başkanlığında toplanan siyasi parti temsilcileri, Kürtlerin haklarını kuruyacaklarını ifade ederek birlik ve berberlik mesajı verdi.

Toplantıya; Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan Yurt Birliği, Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Sosyal Demokrat Partisi, Kürdistan İslam Birliği, Kürdistan İslami Topluluğu, Kürdistan Emekçiler Partisi, Kürdistan İslami Hareketi, Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürt hükümeti yetkilileri katıldı. Toplantıya Goran Hareketi(Değiş) dışındaki bütün Kürt siyasi partileri katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Irak ordusunun askerlerinin aniden Musul şehrine bağlı Şengal kasabasına birlik göndermesi Bağdat ve Erbil arasındaki krizi yeniden alevlendirmişti.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Mesut Barzani durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirmiş, krizin böyle devam etmesi halinde, başka arayışlar içerisine gireceklerini ifade etmişti.

Barzani, Kürt siyasi partilerin toplantıda dört madde üzerinde anlaşıldığı ve Kürtlerin haklarının sonuna kadar korunması için tek vücut olma kararı alındığını ifade etti.

Söz konusu üzerinde uzlaşılan dört karar: Tek vücut ve tek seslilikle Kürtlerin haklarının korunması için ısrarcı olmak. Siyasi krizlerin silahla ve zorbalıkla çözüme kavuşamayacağını dikte etmek. Anayasa ve yapılan anlaşma maddelerine sadık kalınmasını istemek. Arap, Kürt ve Irak'ta yaşayan diğer milletlerle kardeşliğin tazelenmesi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?