banner15

Kürt Yönetimi: İsrail'e petrol satmadık

IKBY hükümeti sözcüsü Dizayi, "Kürdistan bölgesel hükümeti, kesinlikle İsrail'e petrol satmadı. Böyle iddiaları reddediyoruz. Alım yapan bazı şirketlere petrolümüzü satıyoruz." dedi

Kürt Yönetimi: İsrail'e petrol satmadık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) hükümetinin Sözcüsü Sefin Dizayi, İsrail'e petrol sattıklarına yönelik iddiaları yalanladıklarını bildirdi.

Dizayi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümet olarak direkt bir devlete petrol satışının söz konusu olmadığını belirterek, "Kürdistan bölgesel hükümeti, kesinlikle İsrail'e petrol satmadı. Böyle iddiaları reddediyoruz. Alım yapan bazı şirketlere petrolümüzü satıyoruz. Bunlar da petrol borsasında olan şirketlerdir. Kürdistan hükümeti olarak herhangi bir devlete direkt petrol satmış değiliz. Petrolümüzü satın alan şirketler, kendilerine gelen talepler üzerine istenilen yere satıyorlar. Bu konuda çıkan haberleri kesin bir dille yalanlıyoruz" dedi.

Bazı medya kuruluşlarında, Ceyhan'da depolanan Kuzey Irak petrolünü taşıyan tankerin, İsrail'in Aşkelon limanı açıklarında demirlediği ileri sürülmüştü.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümetinin, 1 Ocak'tan itibaren boru hattıyla Türkiye'ye gönderdiği petrolün, ilk satışı 22 Mayıs'ta yapılmıştı. Ceyhan'da petrol yüklenen tanker, uluslararası piyasalara aktarılmak üzere yola çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48