banner39

Kürt Yönetimi'nden PKK'ya: Bölgeyi terk et

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, son terör olaylarından sonra tepki gösterdiği PKK'dan Irak topraklarını terk etmesini istedi

Ortadoğu 01.08.2015, 13:50 01.08.2015, 16:19
Kürt Yönetimi'nden PKK'ya: Bölgeyi terk et

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Kuzey Irak topraklarında barınan PKK'ya "topraklarımızı terk et" çağrısında bulundu.

Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesut Barzani'nin ofisinden yapılan resmi açıklamada, PKK'nın Irak'ta sivil kayıplara da neden olmaya başladığını bu nedenle bir an önce ülkeyi terk etmesi gerektiğ belirtildi.

Bugün yapılan açıklamada, "PKK, Türkiye'nin hava saldırıları nedeniyle sivil kayıplar yaşanmaması için, Irak Kürdistan'ndan bir an önce ayrılmalıdır." denildi.

Açıklamada, Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonları sırasında sivil kayıpların yaşanmasından üzüntü duyulduğu, bu tür saldırıların kabul edilemez olduğu belirtildi.

Aynı açıklamada, Ankara'ya da bir çağrıda bulunan Mesut Barzani diyalog yollarının yeniden aranması ve yeniden masaya oturulması gerektiğini söyledi.

KINAMA

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanlığı, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına saldıran terör örgütü PKK'yı "sert bir şekilde kınadığını" duyurdu.

IKBY Başbakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, "Kürdistan Başbakanlığı olarak boru hattının patlatılması nedeniyle PKK'yı sert bir şekilde kınıyoruz. PKK, Kürdistan bölgesi halkının geçim kaynağına saldırmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada "PKK'nın silahlı gücü HPG'nin önceki gün Kürt bölgesinin petrolünü nakleden boru hattını, Şırnak ilinde patlattığı" belirtilerek, "PKK silahlı güçlerinin, patlamanın sorumluluğunu üstlendiği" hatırlatıldı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?