banner15

Kuşatma altındaki Halep'te katliam; 94 Ölü

Suriye ve Rusya uçakları, kuşatma altında tuttukları Halep'in doğusuna bomba yağdırıyor. Onlarca sivilin saldırılarda hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Kuşatma altındaki Halep'te katliam; 94 Ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının Halep kent merkezi ile çevresindeki beldeye düzenlenen hava saldırılarında en az 94 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı.

Alınan bilgilere göre, Suriye rejimi hava araçları ve topçu ateşiyle Halep'in muhaliflerin kontrolünde bulunan doğu kısmına bomba yağdırırken, bir çocuk hastanesi, kan bankası ve ambulansın vuruldu.

Suriye’deki tıbbi tesislere destek veren Bağımsız Doktorlar Birliği de Bayan Çocuk Hastanesi’ndeki bombardımanda ağır hasar gördüğü açıkladı. Bağımsız Doktorlar Birliği Direktörü Dr. Hatem de saldırılar sırasında sığınağa indiğini aktarıp, “Uçaklar üzerimizde. Dışarı çıkamadık. Belki burada kendimizi kurtarabiliriz” dedi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, Çarşamba günü Halep’in doğusundaki Şaar, Zukkeri, Sakur ve Kerem el Beyk mahallelerine de füzeler ve varil bombalarıyla saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Aktivistler, son iki günde aralarında çocukların da bulunduğu en az 94 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriyeli arama kurtarma ekibi White Helmets (Beyaz Kasklılar) da Kerem el Beyk mahallesindeki saldırıda ekiplerinden bir gönüllünü öldüğünü duyurdu. White Helmets sözcüsü Bebars Mişal, Reuters’a yaptığı açıklamada “Helikoperler hiç durmadı. Şu anda bile bombalamaya devam ediyorlar” açıklamasını yaptı.

ESAD REJİMİ TÜRKİYE SINIRINDA SALDIRI DÜZENLEDİ

Suriye'de rejim güçlerine ait savaş uçakları Türkiye sınırındaki Batabo Köyü'nde yerleşim alanlarını vurdu; 20 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

Türkiye sınırına 15 kilometre uzaklıkta bulunan Halep'in El Atarep İlçesi'ne bağlı muhaliflerin kontrolündeki Batabo Köyü'ne dün akşam saatlerinde rejim uçakları tarafından hava saldırısı yapıldı.

Yerleşim alanlarına da yapılan bombardımanda aralarında çocukların da bulunduğu 20 kişi öldü. Saldırıda 35 kişinin de yaralandığı ve yıkılan binaların altında kalanların arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35