banner39

Kusayr'da bombardıman sürüyor

Suriye'nin Kusayr kasabasında rejim ile muhalefet arasında çıkan çatışmalar şiddetleniyor. Hizbullah'ın bölgeye yeni askeri birlikler gönderdiği iddia ediliyor

Ortadoğu 21.05.2013, 12:29 21.05.2013, 18:05
Kusayr'da bombardıman sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin Humus'a bağlı kasabası Kusayr'da Suriye ordusunun düzenlediği operasyonlar sürüyor.

Bölgedeki muhaliflerin ve İnsan hakları aktivistlerinin aktardığı bilgiler, üç gün önce başlayan Lübnan'ın kuzeyiyle komşu olan kritik kasabalardan biri olan Kusayr'daki çatışmaların gittikçe şiddetlendiğini ortaya koyuyor. 

"HİZBULLAH SAVAŞÇILARI GELİYOR"

Savaşın başladığı günden bu yana bölgeden bilgi aktarımı yapan Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri son olarak iyi yetişmiş Hizbullah savaşçılarının Lübnan'dan Suriye'ye gönderildiğini iddia etti.

Ancak söz konusu transferle ilgili Hizbullah kanadı açıklama yapmadı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri Direktörü Rami Abdurrahman,"Hizbullah'ın saldırılarda öncülük ettiği açık" şeklinde konuştu.

Gözlemciler 31 Hizbullah savaşçısının bölgede öldürüldüğünü söylerken yaklaşık 70 Suriyeli muhalifin de bölgedeki çatışmalarda hayatını kaybettiğini söyledi.

"KASABAYA GİREMEDİLER"

Suriye ordusu kasabanın kontrolünü ele geçirdğini açıklarken muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Hizbullah birliklerinin sabahtan bu yana Kusayr kasabasına girmeye çalıştığını, orduya ait savaş uçaklarının da ilçeyi belli aralıklarla bombaladığını belirtti.

SRGC, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin operasyonlara karşı sert direniş gösterdiğini vurguladı.

Öte yandan ÖSO Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada,"İlçenin rejim güçlerince denetim altına alındığı haberleri asılsızdır. Silahlı muhalifler, Suriye ordusu ile Hizbullah milislerine karşı kahramanca mücadele etmektedir" denildi.

Esad'ın ordusunun tanklarla Kusayr'daki ilerleyişi sürerken, ilçede halen 40 bin kadar sivilin tehlike altında olduğu haberleri geliyor.

AP'ye konuşan Kusayr kentinden muhalif eylemci Hadi Abdullah rejim güçlerinin kenti ele geçirdiği iddiasını yalanlayarak, belediye binasının aylar önce tahrip olduğunu savundu.

Sivillerin bodrum katlarına sığındığını söyleyn Abdullah, 'Bu, devrimin başlangıcından bu yanaki en ağır bombardıman' dedi.

ESAD MASAYA GÜÇLÜ OTURMAK İSTİYOR

Öte yandan Cenevre'de önümüzdeki ay yapılması beklenen uluslararası toplantı öncesi Esed rejiminin bombardıman kozunu kullanması, muhaliflerle oturulacak masada elini güçlendirme girişimi olarak yorumlanıyor.

KUSAYR'DA İSRAİL CİPİ

Suriye resmi haber ajansı SANA, "Kusayr kentinde teröristlerin ve arkalarındaki dış güçlerin hayallerini çökerten kahraman silahlı kuvvetlerimiz dün başarılı operasyonları sırasında gelişmiş dinleme ve parazit cihazlarıyla donatılmış İsrailli Jeep tipi zırhlı bir araç yakaladı." açıklaması yaptı. 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?