banner39

Kusayr'da etnik temizlik hazırlığı: Şehri boşaltın!

Suriye ordusu muhtemel çatışmalar (!) sebebiyle Kusayr kasabasının boşaltılmasını istedi!

Ortadoğu 10.05.2013, 15:12 10.05.2013, 19:06
Kusayr'da etnik temizlik hazırlığı: Şehri boşaltın!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye ordu güçleri Humus'a bağlı Kusayr kasabası ve çevresinde yaşayanları uyararak, şehri boşaltmasını istedi.

AFP'nin geçtiği habere göre, Kusayr bölgesindeki Esad'a bağlı güçler, yaşanması muhtemel çatışmalar sebebiyle sivillerin kasabayı terk etmesi için broşür dağıttı.

Yaklaşık 25 bin insanın yaşadığı söylenilen şehrin etrafında üç ayrı bölgede asker konuşlanmış durumda. Bölgede daha önce çok sayıda Hizbullah askerinin olduğu iddia edilmişti.

Hizbullah'ın Kusayr beldesinde rejimin yanında savaştığı iddialarına hakkında dün açıklama yapan Nasrallah: "O bölgede 30 binden fazla Lübnanlı var. Bu insanların hedef alındığını, öldürüldüğünü, kaçırıldığını ve evlerinin yakıldığını söyledim. Rejim bazı bölgelerden çekilmek zorunda kaldı ve insanlar silahlı gruplarla karşı karşıya kaldı. Bu insanların kendilerini savunma ve yardım alma hakkı var. Kusayr beldesindeki Lübnanlıların, silahlı grupların saldırılarının hedefi olmasına izin vermeyeceğiz" şeklinde konuşmuştu.
Humus'a bağlı bir kasa olan Kusayr, Lübnan'ın kuzeyiyle komşu. Şehir aynı zamanda Şam Lazkiye yolunun en önemli geçiş noktalarından biri. Kusayr'da muhaliflerle Esad güçleri arasındaki savaş Nisan ayının başından beri giderek şiddetleniyor. Kusayr'ı korumak için çok sayıda Hizbullah militanın şehre geldiği belirtilirken, Lübnan'ın kuzeyinde önemli etkisi olan Ahmet el Asiri de buraya Lübnan'dan gönüllü gidilmesi çağrısında bulunmuştu. Asiri'nin bu talebine binlerce Lübnanlı sünni gönüllü yazılarak cevap vermişti.
Geçtiğimiz günlerde, Suriye İnsan Hakları İzleme Kuruluşu başkanı Rami Abdurrahman da AFP’ye yaptığı açıklamada, “Kusayr’daki çatışmaları Hizbullah’ın elit güçleri yönlendiriyor” ifadesini kullanmıştı.

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?