banner39

Kuveyt, Sisi'yi eleştiren Mısırlı vaizi sınırdışı etti

Kuveyt, cuma hutbesinde Mısır'daki seçimlerde hile yapıldığını söyleyen Mısırlı bir vaizi sınırdışı etti

Ortadoğu 01.06.2014, 15:37 01.06.2014, 15:41
Kuveyt, Sisi'yi eleştiren Mısırlı vaizi sınırdışı etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuveyt'te görev yapan Mısırlı vaiz Seyyid İbrahim Ebu Halime, cuma hutbesinde ülkesindeki cumhurbaşkanlığı seçimini eleştirdiği için sınır dışı edildi.  

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kuveyt, Mısırlı vaiz Seyyid İbrahim Ebu Halime'yi cuma hutbesinde ülkesindeki cumhurbaşkanlığı seçiminin hileli olduğunu söylediği gerekçesiyle sınır dışı etti.

Ebu Halime'nin Sudan'a, eşi ve çocuklarının Mısır'a gittiği belirtildi.

Mısırlı vaiz Ebu Halime'nin bir çocuğunun ise eğitimini tamamlaması için Kuveyt'te kalmasına izin verildiği ifade edildi.    

Kuveyt Vakıflar Bakanlığı’na bağlı Cami İşleri Kurulu tarafından yapılan açıklamada, cami yönetmeliğini ihlal ettiği gerekçesiyle Ebu Halime'nin görevine son verildiği ve sınır dışı edilmesi yönünde karar alındığı ifade edilmişti. 

Kuveyt cami ve hatiplerin yönetmeliğine göre, imamların cuma hutbesi sırasında Vakıflar Bakanlığı tarafından hazırlanan metinlere sadık kalması, siyasi konulara girmemesi gerekiyor. Ayrıca imamların yönetmeliğe uygun davranıp davranmadığını kontrol etmek için ülkedeki tüm hutbeler kayıt altına alınıyor.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?