banner39

Kuveyt'te İran ajanlığı şüphesine iki idam

Kuveyt'te İran ve Hizbullah'a ajanlık yaptığı şüphesiyle yargılanan iki kişi idama mahkum edildi

Ortadoğu 12.01.2016, 10:23 12.01.2016, 15:31
Kuveyt'te İran ajanlığı şüphesine iki idam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuveyt İran ve Hizbullah ajanlığı yaptığı iddiasıyla yargılanan iki kişi hakkında idam kararı verdi.

Kuveyt'te, kamuoyunda El-Abdali Hücresi adıyla bilinen davada, "İran ve Hizbullah lehine ajanlık yapmak" suçlamasıyla yargılanan biri İran diğeri Kuveytli iki kişi hakkında idam cezası verildiği bildirildi. 

Kuveyt'in Abdali bölgesinde 13 Ağustos 2015'te bir eve düzenlenen operasyonda büyük miktarda mühimmat ele geçirilmesiyle başlatılan soruşturmanın ardından açılan dava karara bağlandı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kuveyt yargısı, İran ve Hizbullah lehine ajanlık yapmak suçlamasıyla 26 sanık hakkında açılan davada, biri gıyabında yargılanan İran vatandaşı diğeri Kuveytli iki kişi hakkında idam cezasına hükmetti.

Sanıklara, "Ülke bütünlüğünü zedeleyecek eylemlere katılma, İran ve Hizbullah ile iş birliği yapma, onların yararına çalışma, silah bulundurarak ülke karşıtı eylemler düzenlemek" gibi suçlamaların yöneltildiği davada, bir kişi hakkında müebbet, 19 kişi hakkında beş ila 15 yıl arasında değişen hapis cezası, bir kişi hakkında para cezası verilirken, 3 kişinin de beraat ettiği bildirildi. 

Mahkumların, davayı bir üst mahkemede temyize taşıma haklarının bulunduğu ifade edildi. 

Kuveyt İçişleri Bakanlığı, 13 Ağustos'ta Abdali bölgesinde bir eve düzenlenen operasyonda çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmat ele geçirildiğini belirtmiş, bakanlık, silahların, üzerine beton dökülmüş derin bir çukura saklandığını belirtmişti.

İran, Kuveyt'te "El Abdali Hücresi" ismiyle yürütülen davaya İran'ın isminin karıştırılmasından rahatsızlık duyduğunu açıklamıştı. 

 

 
HizbullahiranKuveyt

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?