Kuveyt'te seçim sona erdi

Kuveyt'te 50 üyeli meclis için düzenlenen seçim sona erdi

Ortadoğu 01.12.2012, 17:25 01.12.2012, 21:01
Kuveyt'te seçim sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuveytliler bugün 50 üyeli yeni meclisi belirlemek için sandık başına gitti.

Kuveyt'te yapılan seçim bu yıl düzenlenen ikinci seçim oldu. Daha önceki seçim sonucunda oluşan meclis, çoğunluğu ele geçiren muhalifler ile iktidar tarafından atanan kabine arasındaki şiddetli anlaşmazlık nedeniyle Kuveyt Emiri tarafından feshedilmişti.

Seçim yasasının Kuveyt Emiri tarafından değiştirilmesi üzerine, Kuveyt muhalefeti seçim öncesinde boykot çağrısı yapmıştı. Kuveyt Emiri, seçimlerde, dört adaya kadar olan oy kullanma hakkını bire indirmişti. Kuveytli muhalifler önceki seçimlerde ilave oylarını ittifak halinde oldukları isimler için kullanıyordu. Bu nedenle yeni seçim yasasının muhalefetin mecliste çoğunluğu ele geçirmesini önlemek amacıyla alındığı dile getiriliyor.

Kuveyt muhalefeti İslamcılar, kabileler ve liberallerden oluşuyor. El Sabah ailesi ise yaklaşık 250 yıldır Kuveyt'i yönetiyor.

Kuveyt Körfez ülkeleri içinde nispeten en açık yönetim sistemine sahip olanı.

Kuveyt'teki seçim bu sabah saat 08:00'de başladı ve akşam 20:00'de sona erdi. 50 üyeden oluşan meclis için yaklaşık 423 bin Kuvetli oy kullandı. Seçim sonuçlarının birkaç saat sonra duyurulmaya başlanabileceği bildiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?