Kuveyt'ten sığınmacılar için 20 milyon dolar hibe

Kuveyt, Türkiye'de Suriyeli sığınmacıların eğitim ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 20 milyon dolarlık hibede bulunacak

Kuveyt'ten sığınmacılar için 20 milyon dolar hibe

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuveyt ile Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere 20 milyon dolarlık hibe anlaşması imzaladı.

Ankara Palas'ta düzenlenen imza töreninde konuşan Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için önemli bir anlaşmanın hayata geçirileceğini belirtti.

Eğitim ve sağlık alanında ciddi, ortak bir işbirliğine imza atılacağına dikkati çeken Yetiş, "Bu elbette ki bir ilk. İnanıyoruz ki bunun devamı mutlaka gelecek. Kriz devam ediyor, savaş devam ediyor. Kuveyt'ten gelen bu desteği son derece anlamlı buluyoruz" dedi.

Kuveyt Fonunun Gelişiminden Sorumlu Genel Müdür Abdulwahab A. Al Bader ise 20 milyon dolarlık bir anlaşma için Türkiye'de olduklarını anımsattı.

Anlaşma kapsamında verilecek hibenin, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için kullanılacağını vurgulayan Al Bader, "Türkiye'ye verilecek olan 20 milyon dolarlık anlaşma için buraya geldik. Bu verilen para, Suriyelilere yönelik yapılacak yatırımlar içindir. Geçen seneki 3. Suriye Konferansı'nda Kuveyt devleti Suriyeliler için 500 milyon dolarlık bir taahhüdün altına imza attı" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 15:08
banner53
YORUM EKLE

banner39