Kuzey Denizi'ndeki NATO tatbikatı riskte

İngiltere'nin İskoçya'da bulunan bir nükleer tesisinin yakınlarında gerçekleşecek NATO tatbikatının kodları balıkçıların eline geçti

Ortadoğu 19.04.2016, 10:51 19.04.2016, 10:51
Kuzey Denizi'ndeki NATO tatbikatı riskte

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sunday Herald gazetesi, İngiltere'nin İskoçya'da bulunan bir nükleer tesisinin yakınlarında gerçekleşecek NATO tatbikatı için hazırlanan ve bir dizi kod adı, şifre, koordinat ve radyo frekansı içeren gizli bir kılavuzun, yanlışlıkla balıkçı ve feribot operatörlerinin e-posta adresine gönderildiğini yazdı.

İskoçya'da yayımlanan Sunday Herald'ın haberine göre, İskoçya'nın Faslane körfezinde bu ay gerçekleşecek Ortak Savaşçı 161 (Joint Warrior 161) tatbikatıyla ilgili planlar, İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yanlışlıkla yayımladı.

​Gazeteye konuşan bir Savunma Bakanlığı yetkilisi ise, yanlış kişilerin e-posta adresine gönderilmesi nedeniyle kılavuz üzerindeki gizliliğin kalkmasının, askeri personeli ya da tatbikatlara katılacak birlikleri etkilemeyeceğini savundu.

'TATBİKATIN GÜVENLİĞİNİ RİSKE ATABİLİR'

İskoçya Ulusal Partisi'nden milletvekili olan Brendan O'Hara ise olayla ilgili soruşturma başlatılmasını istedi. O'Hara, "Bu (belgelerin gizliliğinin kalkması), tatbikatların güvenliğini riske atabilir" dedi.

​Bu arada bu haber, çevre örgütlerinin, tatbikatların İskoçya sularındaki yunus ve balinaların üzerinde yaratabileceği kötü etkiler nedeniyle uyarıda bulunduğu bir dönemde geldi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?