banner15

Kuzey Irak ilk petrolünü İsrail'e sattı

Merkezi Irak hükümetinden bağımsız olarak petrol satışına başlayan Kuzey Irak Kürt yönetiminin sattığı ilk petrol İsrail'e gitti

Kuzey Irak ilk petrolünü İsrail'e sattı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağdat'an bağımsız olarak ilk petrol satışını gerçekleştirdi. Bağdat'la Erbil arasında krize neden olan petrol satışının ilk teslimi ise İsrail'e yapıldı. Kürt petrolünün ilk alıcısının İsrail olması da dikkat çeken bir nokta olarak ifade ediliyor. 

Kuzey Irak'tan gelen petrolü aldıktan sonra İsral'in Aşkelon limanına yanaşan SCF Altai isimli tanker teslimi gerçekleştirmek üzere. Tankerdeki petrolün yarın teslim alınması bekleniyor. Kuzey Irak'la Ceyhan arasına kurulan petrol boru hattı üzerinden taşınan petrolün ceyhan'dan tankere yüklendiği bildiriliyor.

Kuzey Irak yönetimi ve Türkiye'nin anlaşarak kurduğu bu yeni petrol boru hattı, Erbil ile Bağdat arasında bir krize neden olmuştu. Bu hattan yük petrol alan ilk tankerinse hangi ülkeye gideceği henüz bilinmiyor. Yanlışlıkla ABD'ye doğru yola çıkan tanker geri dönmek ve Fas'a doğru dümen kırmak zorunda kalmıştı ancak buradaki rafineri yetkilileri de petrolü almayı reddedince gemi sahipsiz olarak bekletilmeye başladı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 18:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48