banner15

Kuzey Irak, para birimini değiştirebilir

Irak Merkezi Hükümeti ile yaşanan bütçe krizi ve IKBY petrolünün satımı ile elde edilen gelirin bütçeye aktarılması, Kuzey Irak Bölgesi’nde para birimine dair tartışmaları da beraberinde getirdi

Kuzey Irak, para birimini değiştirebilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'nin para birimini değiştirebileceğine dair iddialar konuşulmaya başladı. IKBY'nin aylık memur maaşlarına ayırdığı bütçe 580 Milyar dinar ve maaşlar dinar üzerinden ödeniyor. Üreticilere, yatırımcılara ve ihalelere ayrılan bütçe için harcanan para birimi de dinar. Bağdat Yönetimi’nin Kürdistan’a ödenen bütçeyi kesmesinin ardından Kürdistan Bölgesi petrol satışından elde ettiği geliri bütçe açığını kapatmak üzere harcayacağını bildirdi. Ancak satılan petrolün geliri Kürdistan Merkezi Bankası’na dolar olarak giriyor.

BasNews'te yer alan habere göre, IKBY meclisinden Parlamenter Eli Hemesalih IKBY’nin bütçe geliri ve ödeneklerinin para birimi itibari ile değiştiğini bu yüzden IKBY’nin önünde üç seçeneğin bulunduğunu belirtti. Seçeneklerden birinin IKBY'de kullanılacak para biriminin dolar olması şeklinde yorumlayan Hemesalih, diğer seçeneğin de yeni bir para birimine geçilmesi olduğunu söyledi.

Aynı zamanda IKBY meclisinde Maliye Komitesi’nde yer alan Hemesalih, "Mevcut durumda IKBY'nin bütçe gelir ve gideri faklı para birimleri ile yapılıyor. Gelir dolar, ödenekler de dinar üzerinden yapılıyor. Yaşanan siyasi istikrarsızlık ve kargaşa dinar ve dolar arasındaki değer farkının günlük olarak değişmesine sebep oluyor. Kürdistan Bölgesi bu durumdan etkilenmemek için elindeki seçenekleri gözden geçirebilir" dedi.

Seçeneklerden birinin Kürdistan Merkezi Bankası’nın kasasına dolar olarak aktarılan bütçe gelirini dinar’a çevirip IKBY Hükümeti’ne vermesi şeklinde ifade eden Hemesalih, ’’Seçeneklerden biri geçici bir süreliğine IKBY'de kullanılacak para biriminin dolar olarak belirlenmesidir. Ancak kalıcı bir seçenek de, IKBY'nin kendi para birimini basması ve piyasaya sürmesi olabilir’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 17:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48