banner15

Kuzey Kore'den orta menzilli füze denemesi

Kuzey Kore iki orta menzilli balistik füze denemesi gerçekleştirdi. Attığı füzelerden birisi yaklaşık bin 300 kilometre yol alarak Japon denizine düşerken diğer füze denemesi başarısız oldu.

Kuzey Kore'den orta menzilli füze denemesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore'nin iki orta menzilli balistik füze fırlattığı bildirildi. Yonhap haber ajansının Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından bir yetkiliye dayandırarak yayımladığı haberde, Kuzey Kore'nin yerel saatle 08.00'de fırlattığı orta menzilli Rodong füzelerinden birinin Japon Denizi'ne düştüğü belirtildi.

Füzelerden birinin Kuzey Kore'nin batısındaki Güney Hwanghae kentinden fırlatıldığı ve yaklaşık bin 300 kilometre yol aldığı kaydedildi.
Füzelerden birisinin atış denemesi başarısız oldu

ABD Stratejik Komutanlığından yapılan açıklamada da diğer füzenin fırlatıldıktan hemen sonra meydana gelen patlama nedeniyle başarısız olduğu ifade edildi.
Kuzey Kore'ye karşı THAAD sistemi

Seul ve Washington yönetimleri, Kuzey Kore tehdidine karşı THAAD'ın (Terminal Yüksek İrtifa Savunması) gelecek yıl sonuna kadar Güney Kore'nin Seongju kasabasına konuşlandırılacağını açıklamıştı.

ABD'nin THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme planına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini savunuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, haziran ayında yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin 27-28 Nisan ve 31 Mayıs'ta başarısız olan balistik füze denemelerini kınayarak bu ülkeye uygulanan yaptırımların artırılabileceği uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 13:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35