Lavrov: Müdahale barış görüşmelerini bitirir

ABD'nin kimyasal iddiaları konusunda gösterdiği delillerin ikna edici olmadığını savunan Lavrov, müdahalenin barış görüşmelerini bitireceğini söyledi

Lavrov: Müdahale barış görüşmelerini bitirir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova Uluslar arası İlişkiler Üniversitesi'nde (MGIMO) yaptığı konuşmada ABD'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki delillerin ikna edici olmadığını belirterek Suriye'ye saldırı olması durumunda barış görüşmelerinin biteceğini söyledi.

Suriye rejiminin Şam'ın çevre bölgesinde kimyasal silah kullanarak binin üzerinde sivilin ölümüne neden olduğu yönündeki iddialara cevap veren Lavrov, "Evet, bize bir kısım coğrafi harita ve isimlerin bulunduğu bir şeyler gösterdiler. Orada bir çok kuşku var ve tutarlı değil. İnternette yer alan görüntülerle ilgili de birçok uzmanın ciddi şüpheleri var. Bu bizi ikna etmiyor." dedi.

Delil olarak sunulanlarda gerçeklik olmadığını savunan Lavrov, "Önceden bildiğimiz konular üzerine konuşuluyor. Olaylarla ilgili daha fazla detay sorulduğunda, tüm bunların sınıflandırıldığını ve bize gösteremeyeceklerini söylüyorlar. Bu uluslar arası işbirliğini sağlamak için yeterli delil yok anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

ABD'li meslektaşı John Kerry'nin açıklamalarını değerlendiren Lavrov, "Rusya'nın reddedilemez delillere ikna olmadığı" yönündeki açıklamaları çok garip bulduğunu söyledi. Lavrov, Suriye'ye yapılacak müdahalenin barış görüşmelerini sekteye uğratacağını belirterek bunun bölge için olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi.

ABC televizyonuna konuşan Kerry, Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığına dair delileri Rusya'ya sunduklarını, ancak Moskova'nın ikna olmadığını ifade etti. Kerry dün yaptığı açıklamada, "Rusya'ya bilgilendirme toplantısı teklif ettik. Rusya'ya uzmanlarımızı göndererek delilleri sunduk. Moskova ise bunu tanımamayı tercih etti." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 13:36
banner53
YORUM EKLE

banner39