Lavrov: Muhalifler Cenevre için zorlanmalı

Rus bakan Lavrov, Cenevre için muhaliflerin ikna edilmesi ve konferansa katılmaları için zorlanması gerektiğini söyledi

Lavrov: Muhalifler Cenevre için zorlanmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Suriye muhalefetini Cenevre-2 konferansına katılmaya zorlamanın vakti geldiğini söyledi.

Moskova'da Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, "Rus ve ABD'li uzmanlar, Cenevre'de anlaşıldığı üzere konunun parametrelerini ve yöntemlerini hazırlayacak ancak nihai kararı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ) vereceğini, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin de bunu destekleyen bir karar olması gerektiğini ifade etti.

Lavrov, Rusya'nın "herkesle konuşma" fikrine sahip olduğunu belirterek, ülkesinin Ulusal Koalisyon dahil Suriyeli tüm muhalif grupları görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya davet etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı, "Biz sadece Suriyeli muhaliflerin Cenevre-2'ye katılması zorunluluğunu ifade etmiyoruz, biz muhalif gruplarla da çalışıyoruz. Moskova'da Suriye Ulusal Koalisyonu hariç hemen hemen tüm muhalif gruplar bulundu. Davetimiz, Ulusal Koalisyon için de geçerlidir" dedi.

Suriyeli muhaliflerin Cenevre-2 Konferansı'na katılması için baskı yapılması gerektiğini ifaden Lavrov, "Konferansın gerçekleşmesi için öncelikle muhalefet ikna edilmeli, belki de artık bu konuda başka fiil kullanma zamanı gelmiştir. Muahalifler Cenevre-2'ye katılmaya zorlanmalıdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 11:00
banner53
YORUM EKLE

banner39