banner15

Lazkiye kırsalı alev alev yanıyor

Esad rejiminin, ateşkesin bittiği Kurban Bayramı sonrası Cebel Ekrad ve Türkmendağı'nı havadan ve karadan bombardımanı sürüyor

Lazkiye kırsalı alev alev yanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esad rejimi, ateşkesin bittiği Kurban Bayramı sonrası Cebel Ekrad ve Türkmendağı'nı hava ve karadan bombardıman altına aldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rusya'nın savaşa dahil olması sonrası Lazkiye kırsalının yüzde 85'ine yakınını ele geçiren rejim güçleri, geriye kalan yerleri de almak için saldırılarını sürdürüyor.

ABD ve Rusya'nın Suriye'de Kurban Bayramı süresince vardığı ateşkes sırasında genel olarak sakinliğin hakim olduğu bölgede, bayramın hemen sonrası yeniden hareketlilik yaşanıyor.

Rejim, Rus jetlerinin de desteğiyle hemen her gün birçok köyü top ve füze atışına tutarken, sık sık kara harekatı düzenliyor.

Her iki dağa da hakim konumda bulunan Et-Tüffahiye, El Hıdır ve El Hıddade tepelerini ele geçirmeye çalışan Esed, hem Türkmendağı ile Cebel Ekrad arasındaki hem de İdlib–Lazkiye kırsalı arasındaki desteği kesmek istiyor.

"LAZKİYE KIRSALINI DUMAN KAPLADI"

Saldırılar nedeniyle birçok ev ve orman yangının çıktığı Lazkiye kırsalını duman kapladı.

Kurban Bayramı sonrası Lazkiye kırsalında 23'ü Cebel Ekrad'a, 5'i Türkmendağı'na olmak üzere toplam 28 sızma girişiminde bulunan Esed askerleri, bunların hiçbirinde ilerleme kaydedemedi.

SİVİL KAYIPLAR VAR

Son bir haftadır şiddetini daha da arttıran saldırılarda muhalif bölgelerde 7'si sivil 25 kişinin hayatını kaybettiği, en az 61 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Rejim güçlerinin de Kurban Bayramı sonrası aralarında rütbelilerin de bulunduğu 41 askerinin öldüğü, 120'ye yakın askerin de yaralandığı bilgisi edinildi.

Çatışmalarda muhalifler, rejime ait 3 tank, 1 çoklu roket atar, 2 zırhlı araç, iki arazi aracı, 2 mühimmat taşıyan kamyon ve 4 ağır silahı da imha etti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 12:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35