banner15

Lazkiye Stadı cezaevi oldu

Baas güçleri Lazkiye'de göz altına alıdığı insanları kentin stadında topluyor

Lazkiye Stadı cezaevi oldu

Hama, Humus ve Deyr ez Zor’da muhaliflere yönelik gerçekleştirilen tank operasyonlar şimdi de Suriye’nin kıyı kenti Lazkiye’de devam ediyor.

Suriye’nin Lazkiye kentinde Baas güçlerinin operasyonları sonucu gözaltına alınan yüzlerce insan kentin stadında toplanıyor.

Baas güçlerinin dört gündür devam eden Lazkiye operasyonunda yüzlerce kişi muhalif iddiası ile gözaltına alındı. Görgü şahitleri gözaltına alınan kişilerin Lazkiye Stadyumu’nda topladığını açıkladı.

DÖRT GÜNDE 34 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Suriye birliklerinin liman kenti Lazkiye'de, çatışmaların dördüncü gününde Filistinli mültecilere karadan ve havadan saldırmaya devam ediyor. Görgü tanıkları ve muhalifler, altı kişinin daha yaşamını yitirmesi ile kentte şimdiye kadar ölenlerin sayısının 34'e yükseldiğini söyledi. Ölenlerin arasında çocuklarda var.

Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin tanklar ve hücumbotlardan ateş açtığını belirtiyor. Reuters Haber Ajansı'na konuşan bir görgü tanığı bugün, dün de hedef alınan El Ramel ve El Şaab mahallelerinde silah seslerinin duyulduğunu söyledi. Suriye kaynakları ise denizden ateş açıldığını reddetmeye devam ediyor. 

BM'ye göre saldırı sonucu El Ramel'de yaşayan 5 bin Filistinli mülteci evlerini terk etmek zorunda kaldı. Filistinli yetkili Yaser Abed Rabbo, kentte devam eden operasyonun insanlığa karşı suç olduğunu savundu.

FİLİSTİNLİLER'DEN SURİYE KARŞITI GÖSTERİ

Suriye'nin Akdeniz kıyısında bulunan Lazkiye kentindeki Filistin mülteci kampını vurması, Lübnan'daki Filistinlileri de ayaklandırdı. Aralarında genç kızların da bulunduğu Beyrut'taki protestocular, "Arapların sessizliği yüzünden Gazze'nin katledilmesi gibi, bugün de Hama Arapların sessizliği yüzünden katlediliyor" yazılı pankartlar taşıdı. Birkaç yüz metre ileride ise rejim yanlıları Beşar Esad lehine slogan attı.

Öte yandan Suriye ordusunun Humus ve çevre köylerdeki harekâtı sürerken, Lübnan sınırındaki Simakaye'de önceki gece ciddi bir operasyon yapıldı. Sınırdan kaçmaya çalışırken yakalanan çok sayıda aile gözaltına alındı. Deyr Ez Zor'dan ise uçaksavarların çekildiği, ancak zırhlı birliklerin hâlâ şehir merkezinde ev ev aramalar yaptığı bildirildi. 

Kaynak: World Bulletin

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 15:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35