banner39

Libya başbakanından erken seçim çağrısı

Libya Başbakanı Zeydan, meclise verilen gözdağı ve darbe tehditleri üzerine erken seçim çağrısında bulundu

Ortadoğu 19.02.2014, 07:29 19.02.2014, 08:21
Libya başbakanından erken seçim çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya Başbakanı Ali Zeydan, Meclis'e erken seçim çağrısında bulunarak, ulusal çıkarın önemini ve görüşlerin zorla kabul ettirilmemesinin önemini vurguladı.

Zeydan, Libya televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Zintan merkezli "İlk Sınır, Yıldırım ve El-Ka'ka Tugayları'nın" Libya Milli Genel Kongresi'ni (MGK) istifa etmemesi halinde zorla düşürmekle tehdit etmesine işaret ederek, "Hikmet üstün gelmiştir ve herkes birbiriyle anlaşmıştır" diyerek, Meclis'e erken seçim çağrısında bulundu.

Başbakan Zeydan, sözünü ettiği anlaşma ve anlaşmanın tarafları hakkında bilgi vermedi ancak MGK, "İlk Sınır, Yıldırım ve El-Ka'ka Tugayları'nın" dağıtılmasını önermişti.

Geçen cuma günü Tümgeneral Halife Haftar tarafından meclise verilen gözdağının ardından bir grup milis, dün yaptığı açıklamada, MGK'nın istifa etmemesi halinde yönetime el koyacağı tehdidinde bulunmuştu.

YENİ ÖNERİ: ZİNTAN MİLİSLERİ DAĞITILSIN

Libya Milli Genel Kongresi'nin (MGK) savunma komisyonu, ülkede bulunan ve MGK'yı zorla düşürmekle tehdit eden Zintan merkezli "İlk Sınır, Yıldırım ve El-Ka'ka Tugayları'nın" dağıtılmasını önerdi.

Komisyon Üyesi Milletvekili Abdurrahman Şatır, MGK'daki savunma komisyonunun olağanüstü toplantısında, "İlk Sınır, Yıldırım ve El-Ka'ka Tugayları'nın" meşruiyetinin kaldırılmasının ve dağıtılmasının zorunlu olduğunu ve bunların askeri yasalara uymayan milisler olarak kabul edilmesini önerdiğini söyledi.

Şatır, komisyonun, Silahlı Kuvvetler Komutanı Nuri Ebu Sehmeyn'den, milislerin önderleri Osman Emlikta ve İmad et-Trablusi hakkında en sert yasal işlemleri yapmasını ve en kısa zamanda yakalamasını talep ettiğini belirtti.

Bu arada "İlk Sınır, Yıldırım ve El-Ka'ka Tugayları" da sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesaplarından yaptıkları açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Tarık Mitri ile gerçekleştirdikleri toplantıda Mitri'ye MGK ile görüşerek ülkedeki krize kalıcı çözüm bulunması için 72 saat süre tanıdıklarını duyurdu.

Duyuruda Özel Temsilci Mitri ile toplantının ne zaman ve nerede gerçekleştiği konusuna yer verilmediği gibi Mitri'den de konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

 Geçen cuma günü Tümgeneral Halife Haftar tarafından gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından bir grup milis dün yaptığı açıklamada, MGK'nın istifa etmemesi halinde yönetime el koyacağı tehdidinde bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?