banner39

Libya devrimini kutluyor

Libya'da halk, 42 yıllık Kaddafi iktidarının sona erdiği devrimin başlangıç tarihi olan 17 Şubat'ı, sevinç gösterileriyle kutladı.

Ortadoğu 18.02.2014, 01:38 18.02.2014, 01:43
Libya devrimini kutluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da 42 yıllık Muammer Kaddafi rejiminin sona ermesine neden olan halk ayaklanmasının başlangıç tarihi olan 17 Şubat'ın üçüncü yıl dönümü kutlandı. Dün akşam başlayan büyük kutlama törenleri ve halk gösterileri bugün de devam etti.

Trablus ve ülkenin ikinci büyük şehri Bingazi başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen kutlamalarda, eski rejime karşı savaşırken hayatını kaybedenler ve gaziler anıldı. Etkinliklerde Libya’nın geleneksel kültürüne, bağımsızlığına ve insan haklarına vurgu yapıldı. Başkentteki Şehitler Meydanı'nı dolduran binlerce kişi, devrimin hedeflerinin gerçekleşeceğine dair mesajlar içeren dövizler taşıdı. 

17 Şubat devriminin yıl dönümü ülke çapında düzenlenen farklı etkinliklerle kutlandı. Genç, ihtiyar, çocuk ve kadınların oluşturduğu farklı kesimden birçok Libyalının eşlik ettiği gösteriler ve kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.

Bir yanda öğretmenleri eşliğinde ellerinde Libya bayraklarıyla marşlar söyleyerek yürüyen öğrenciler diğer yanda omuzlarında bayraklar, türkü söyleyip oynayan Libyalı gençler Trablus caddelerini doldurdu. Binaların cepheleri ve araçlar başta olmak üzere her noktada yeni Libya bayraklarının göze çarptığı başkentteki atmosfer, ülkede bayram havası yaşattı.

Güvenlik güçlerinin caddelerde kontrol noktaları oluşturması ve vatandaşların bayraklarla süslediği araçlarıyla kutlamalara destek olması sebebiyle bazı saatlerde trafik durma noktasına geldi. Başkentin mahallelerinde devrimin anlamı ve hedeflerini ifade eden şarkı ve marşlar, araç kornaları eşliğinde söylendi, kimi bölgelerde havaifişek gösterileri yapıldı. 

Devrim sürecinde hayatını kaybeden gençlerin fotoğraflarının duvarları süslediği Trablus'ta, Kaddafi ve ailesini eleştiren duvar resimleri de dikkati çekti. 

Düzenli ordu birliklerinin yanı sıra devrim sürecinde savaşan milis kuvvetlere ait ağır silahlı araçlar devrimi koruduklarını ifade eden sloganlar eşliğinde şehrin caddelerinde gövde gösterisi yaptı.

''Arap Baharı'nın'' yaşandığı ülkelerden Libya'da 17 Şubat 2011'de başlayan devrim, 8 ay 6 gün sonra 23 Ekim 2011'de Libya Ulusal Geçiş Konseyi tarafından ilan edilen 23 Ekim ''İstiklal Günü'' ile son bulmuştu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?