banner39

Libya eski başbakanı: IŞİD iki ay içinde Akdeniz'de

Paris'te bulunan Libya Eski Başbakanı Zeydan, IŞİD'in iki ay içinde Akdeniz kıyılarına varacağını ileri sürdü

Ortadoğu 10.02.2015, 14:49 10.02.2015, 14:56
Libya eski başbakanı: IŞİD iki ay içinde Akdeniz'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Libya Başbakanı Ali Zeydan Times gazetesine demecinde Batı'nın Libya'ya müdahale etmemesi halinde Irak ve Suriye'de geniş bir bölgeyi ele geçiren IŞİD'in Akdeniz kıyılarına ulaşacağını savundu.

Zeydan, ülkede etkin bir hükümetin olmaması ve Kaddafi rejiminin silah ve mühimmatının yağmalanmasının özellikle Libya'yı IŞİD tehdidine açık hale getirdiğini belirtti

Geçen yıl parlamentodan güvenoyu alamayan Zeydan Almanya'ya kaçmıştı. Gazeteye göre geçen hafta Londra'da siyasetçilerle bir araya gelen Zeydan Batı'nın Libya'daki iktidar boşluğunun doldurulması için harekete geçmesi gerektiğini savundu.

Zeydan, "Giderek büyüyorlar, her yerdeler. Umarım uluslararası toplum bunu ciddiye alır. Libya'da durum hala kontrol altında. Ama bir-iki ay daha bırakırsak Libya'yı kontrol etmek imkansızlaşacak. Ülkede büyük bir savaş olacak. Avrupa'da da savaş olacak" dedi.

Ekim ayında Derne'deki silahlı gruplar, IŞİD'e bağlılıklarını bildirmişti. Zeydan'a göre, IŞİD'in Libya kolu büyük şehirlerde varlığını giderek güçlendiriyor ve rakip grupların militanlarını saflarına çekiyor.

Gazete Libya'da Kaddafi'nin dört yıl önce devrilmesinden bu yana kargaşa ortamının hakim olduğunu silahlı gruplarla bağlantılı iki hükümetin meşruiyet savaşı verdiklerini hatırlattı.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?