banner39

Libya federe bölgelere bölünebilir

Libya'da Doğulu bazı kabile liderleri ve milis komutanları yarı özerk bölge ilan etti

Ortadoğu 06.03.2012, 13:59 06.03.2012, 16:42
Libya federe bölgelere bölünebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkede bir yandan federal yapı isteyenlere karşı tepki eylemleri sürerken, ülkenin doğusunda özerklik isteyen bir aşiret konsey oluşturdu

Kaddafi'nin gidişinin ardından Libya’da süren huzursuzluk ve siyasi kavgalar ülkedeki bölünme endişelerini artırıyor. Özellikle doğudaki bazı aşiretlerin federal bir yapı talebiyle ardarda toplantılar düzenlemesi, ülkenin farklı bölgelerinde tepkilere neden oluyor. Öte yandan Bingazi’de bugün "Sirenayka Halk Kongresi" adı altında bir toplantı düzenleyen federalizm yanlıları, merkezinde Bingazi'nin bulunduğu Sirenayka bölgesinin özerkliğini ilan etti.

Reuters'ın haberine göre, toplantıda ayrıca, Libya'nın Trablus ve Fizan bölgelerinin de kendi özerkliklerini ilan etmeleri, Libya'da federal bir sistemin kurulması çağrısı yapıldı. Libya'nın petrol alanlarının çoğunluğunun yer aldığı Sirenayka bölgesinin özerkliğini savunanlar, ABD modelini örnek gösteriyor.

Düzenlenen törende, Berberilerin yaşadığı Sirenayka diye bilinen bölgenin Kaddafi’nin 30 yıldan fazla süren iktidarında yalnız bırakıldığı, ancak yeni dönemde bu duruma son verileceği belirtildi. Törende ayrıca, Sirte’den Mısır sınırına kadar olan bölgeyi yöneteceği belirtilen bir konsey de seçildi.

Kaddafi döneminde, Libya’nın en uzun süre hapiste kalan siyasi tutuklusu olan Ahmed el Zübeyr, idare konseyinin başkanlığına getirildi.

Aynı zamanda, başkent Trablus’ta bulunan geçici merkezi hükümetteki Ulusal Geçiş Konseyi’nin (UGK) de bir üyesi olan Zübeyr, törende yaptığı konuşmada, amaçlarının bölgenin haklarını savunmak olduğunu ancak Libya’nın uluslararası ilişkilerinin yürütülmesi konusunda UGK’yi tanıdıklarını belirtti.

Doğu Libya konseyi ayrıca, Haziran ayında yapılacak seçimlerin ardından kurulacak 200 sandalyelik parlamentoda bölgeye 60 sandalye veren seçim yasasını da reddetti. Toplantıda, Libya'nın Trablus ve Fizan bölgelerinin de kendi özerkliklerini ilan etmeleri, Libya'da federal bir sistemin kurulması çağrısı yapıldı.

PETROL "ÖZERK BÖLGEDE"

UGK yetkilileri, daha önceki açıklamalarında, doğuda kısmen özerk bir bölge kurulmasına ve ülkede federalizm sisteminin kurulmasına yönelik itirazlarını daha önce defalarca dile getirmişti. Yetkililer böyle bir durumun Libya’nın parçalanmasına neden olabileceğini ifade etmişti.

Libya’nın petrol rezervlerinin büyük bir bölümü özerkliğin ilan edildiği Sirenayka bölgesinde bulunuyor. Devletin en büyük petrol şirketleri de bu bölgede faaliyet yürütüyor.

Sirenayka'nın özerkliğini kazanmasının, Libya'da iş yapan uluslararası petrol şirketlerini endişelendireceği, çünkü var olan ticari anlaşmalar üzerine, yeni yönetimle tekrar masaya oturup uzlaşmaları gerekeceği öngörülüyor.

Diğer taraftan özerk yönetimin ilan edilmesinin diğer bölgeleri de tetikleyeceğinden korkuluyor.

Bu arada dün akşam Bingazi’nin Tahir meydanında toplanan binlerce Libyalı özerklik ilanına karşı protesto gösterisi yaptı.

KADDAFİ ÖNCESİNE DÖNÜŞ

Kaddafi'nin liderliğindeki askeri darbe öncesinde, monarşinin hüküm sürdüğü dönemde Libya, batıda Trablus, güneydoğuda Fizan ve doğuda da Sirenayka (Barka) olmak üzere üç ayrı bölgeydi.

Libya’yı Kaddafi değişik belediyelere bölmüş ancak belediyelerin sayısı ve sınırlarını zaman zaman değiştirmişti.

Federal yapıyı savunanlar yerel yönetimlere fırsat vermenin, bazı şehirlerin dışlanmasını engelleyeceğini ve dolayısıyla Libya şartlarına daha uygun olduğunu iddia ediyor, karşıtları ise bunun Libya’yı bölünmeye götüreceğini ve dış güçlerin işine yarayacağını öne sürüyor.

Sirenayka'da özerklik isteyenler, eğitim, ulusal güvenlik, savunma gibi konularda daha fazla yetki isterken, "40 yıldır uğradıkları ihmalin" ancak bu yolla giderilebileceğini ne sürüyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?