banner39

Libya, IŞİD'in yeni üssü oluyor

Suriye ve Irak'ta güç kaybeden IŞİD, finans kaynağı olarak kullandığı petrol zengini Libya'da artış göstermeye başladı. Batı, bölgeye askeri ağırlık verilmesi konusunda zorlanıyor

Ortadoğu 06.02.2016, 13:58 06.02.2016, 16:44
Libya, IŞİD'in yeni üssü oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları ve bölge ülkelerinin sınır kontrolünü artırması sonrası, Irak ve Suriye’de güç kaybeden IŞİD, Libya’ya yönelmeye başladı. Tımes gazetesi, Libya'da iki bine yakın IŞİD üyesinin son dönemde beş binlere çıktığını iddia etti. İşleyen bir hükümetin olmadığı ülkede, IŞİD, Suriye ve Irak'taki faaliyetlerini finanse etmek için hakimiyetindeki petrol kaynaklarını kullanıyor

Libya'nın Misrata şehrinde yaşayan politikacı Fethi ali Başagha, "Şu an parçalanmış bir hükümet var. siyasi anlaşma üzerinde geciktiğimiz hergün IŞİD'in ülkede büyümesi için altın fırsat doğmuş oluyor" diyor.

IRAK VE SURİ'DEKİ SAYILARI 25 BİNE DÜŞTÜ

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, bölgede daha önce 31 bin 500 olduğu tahmin edilen IŞİD’li sayısının 25 bine indiğini söylemişti. IŞİD, Irak’ta ve Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’nde işgal ettiği toprakların yüzde 40’ını, Kuzey Suriye'de ise yüzde 5’ini kaybetmiş durumda.

 

 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest,“IŞİD, bölgedeki operasyonlarda büyük kayıp verdi. Irak ve Suriye’ye yabancı savaşçı akışını durdurmada kazanmaya başladığımız başarı da bu azalmada önemli bir etken. IŞİD, kendisine savaşçı bulmakta eskiye oranla büyük güçlük çekiyor. Bölgeye yabancı savaşı akışının durdurulmasında uluslararası işbirliğinin öneminin farkındayız” dedi.

 

 

OBAMA'YA BASKI VAR

Amerikalı yetkililer, Irak ve Suriye'de güç kaybeden IŞİD’in yeni hedefinin Libya olduğunu ifade ediyor. New York Times’ın haberine göre ABD Başkanı Barack Obama’ya da Libya’daki IŞİD yapılanmasına karşı harekete geçmesi için danışmanlarından baskı var. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin üyesi California’dan Demokrat vekil Adam B. Schiff de “IŞİD’in Libya’da çok büyük bir bölgeyi tuttuğunu ve etkili şekilde yönettiğini görebilirsiniz” derken, Libya’nın Avrupa’nın güneyine yakınlığına işaret ediyor. New York Times, Pentagon yetkililerine dayanarak, IŞİD’in Libya’daki savaşçı sayısının son birkaç ayda iki kattan fazla artarak 5 bin ila 6 bin 500’e çıktığını yazdı.

"PETROL IŞİD'E BIRAKILAMAZ"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Roma’da hafta içinde katıldığı IŞİD ile mücadele zirvesinde Libya’nın petrol zenginliğine işaret etmiş, “İsteyeceğimiz son şey milyarlarca dolar petrol gelirine sahip sahte bir halifelik” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Libya’nın Avrupa’ya olan yakınlığı da endişeyi arttırıyor.

BATI LİBYA'YA MÜDAHALE EDECEK Mİ?

Al Jazeera'da 'Batı, Libya’ya müdahale edecek mi?' adlı bir makale yayınlayan Richard Nield, Libya'da güçlü bir hükümet olmadığı taktirde IŞİD'in burada güçleneceğini söylüyor. Niel yazısında "Öyle görünüyor ki, ABD ve bazı Avrupa ülkeleri, Irak ve Suriye’de olduğu gibi IŞİD’e karşı Libya’ya müdahale edecek" ifadelerini kullanıyor.

İtalya, Fransa, İngiltere ve ABD müdahale için iştahlı göründüğünü kaydeden Niel yazısında Batı'dan Libya'ya müdahale ile ilgili yapılan yorumlara yer veriyor:

"Avrupa Konseyi’nden bu ay yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği “şiddet içeren aşırılıkla mücadelesinde Libya’ya destek vermeye hazırdır.” Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de geçen hafta verdiği mülakatta, Almanya’nın bu konuda “üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçmayacağını” ifade etti."

"Fransız uçaklarının Libya üzerinde keşif uçuşları yaptığına dair çok sayıda haber yayımlandı. Cezayir’de devlete ait El Haber gazetesine göre de ABD, Fransa ve İngiltere, Libya’da IŞİD hedeflerine hava saldırıları yapmaya hazırlandıklarına dair Cezayir hükümetine bilgi verdi. Batılı yetkililer resmi açıklamalarında henüz bu hususta bir taahhütte bulunmadılar."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (1)
süleyman sönmez 7 yıl önce
Oluyor değil, olduruluyor
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?