Libya kemer sıkmaya gidiyor

Libya hükümeti ülkenin petrol gelirinin önemli oranda düşmesinden dolayı bakanlıkların bütçelerinde kısıtlamaya gitme kararı aldı

Ortadoğu 25.02.2014, 16:04 25.02.2014, 16:04
Libya kemer sıkmaya gidiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya hükümetinin bu yıl petrol gelirlerinin düşmesinden dolayı ülkedeki bakanlıkların bütçelerinde önemli kısıtlamalara gitmesinin ülkedeki ekonomik darboğazın en açık işareti olduğu ifade ediliyor.

Libya'nın petrol üretim bölgelerinde meydana gelen protestolar ve çatışmalardan dolayı, ülkenin petrol üretimi günlük 1.4 milyon varilden 230 bin varile düştü. Bu da Libya'nın petrol ihracını önemli ölçüde baltaladı.

Batılı ülkeler Libya'nın istikrara kavuşacağı konusunda endişe taşıdıklarını dile getiriyorlar. Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesi için destek veren bazı silahlı gruplar hala silah bırakmadı. Bu grupların Libya hükümetinden siyasi ve ekonomik talepleri olduğu belirtiliyor.

Libya'nın 2014 yılı bütçesi henüz onaylanmadı. Bu yüzden ülkede bir belirsizliğin hakim olduğu ifade ediliyor. Bütçenin onaylanmamasından dolayı bakanlıkların harcamalarını geçen yılki rakamlar üzerinden en asgari şekilde yapmaları kararlaştırıldı.

Petrol ihracatının düşmesinden dolayı Libya'nın döviz rezervinde de önemli bir düşüş olduğu ifade ediliyor. Geçen yıl 50 milyar dolar olan Libya'nın döviz rezervinin bu yıl 20 ile 40 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?