banner39

banner35

Libya meclisi otele taşınıyor

Libya'da geçici milli meclis olarak kullanılan binaya dün milletvekilleri içerideyken düzenlenen saldırının ardından, Libya meclisinin faaliyetlerine geçici bir süreliğine beş yıldızlı bir otelde devam edeceği bildirildi

Ortadoğu 03.03.2014, 16:58 03.03.2014, 16:58
Libya meclisi otele taşınıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'nın başkenti Trablus'ta dün geçici Meclis Milli Genel Kongre (MGK) binasına düzenlenen saldırının ardından Libya hükümeti, meclisin faaliyetlerine beş yıldızlı bir otelde devam etmesi kararı aldı.

Libya'da MGK binasına dün düzenlenen saldırıda 3 milletvekilinin yaralandığı belirtilmişti.

MGK Sözcüsü Amr Humeydan, yaptığı açıklamada, "Ellerinde ateşli silahlar ve kesici maddeler bulunan bir grup, MGK binasına zorla girerek, binanın bazı kısımlarını ateşe verdi" dedi. 

Humeydan, MGK Savunma Komisyonu üyesi Abdurrahman es-Suveyhli'nin açılan ateş sonucu, Muhammed el-İmari ve Ahmed el-Buni'nin ise darp edilerek yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları ise Milli Genel Kongre'nin (MGK) Şubat 2014 seçimlerinin tarihini 1 yıl erteleyerek görev süresini uzatma kararı almasını proteso eden eylemcilerin meclis binasının camlarını kırdığını, genel kurul salonuna zorla girerek bazı eşyaları ateşe verdiklerini ifade etti.

Bir grup protestocunun da Libya devlet televizyonu binasına baskın düzenlediği belirtildi. 

Libya'da Milli Genel Kongre (MGK), yeni anayasa çalışmalarının sekteye uğramaması ve demokratik kurumların inşasının tamamlanmasını gerekçe göstererek daha önceden ilan edilen Şubat 2014 seçimlerinin tarihini 1 yıl erteleyerek görev süresini uzatma kararı almıştı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?