banner39

Libya, Mısır ve BAE saldırılarını UCM'ye taşıyor

Libya, Mısır ve BAE tarafından hava saldırısı düzenlendiğine dair delilleri Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunacak

Ortadoğu 28.08.2014, 08:17 28.08.2014, 08:17
Libya, Mısır ve BAE saldırılarını UCM'ye taşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya Milli Genel Kongresi (MGK), "Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait savaş uçaklarının, başkent Trablus'a saldırı düzenlediğine" dair delilleri Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) sunacağını bildirdi.

MGK Sözcüsü Ömer Humeydan, Libya'nın egemenliğini ihlal eden Mısır ve BAE aleyhinde bir takım önlemler alınacağını söyledi. 

Söz konusu önlemlerin, yarınki MGK oturumunda açıklanacağını belirten Humeydan, yönetimin "Mısır ve BAE uçaklarının, başkent Trablus'ta sivilleri hedef aldığına dair delilleri" UCM'ye sunacağını ifade etti. 

ABD basınında çıkan bazı haberlerde, "Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), ABD'nin bilgisi dışında, Libya'daki silahlı grupları hedef aldığı" öne sürülmüş, ABD Dışişleri Bakanlığı da bu iddiaları doğrulamıştı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de önceki gün, ülkeyi ziyaret eden Libya Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri, Temsilciler Meclisi Başkanı Ukeyla İsa ve Dışişleri Bakanı Muhammed Abdulaziz'le ortak basın toplantısı düzenlemiş ve ülkesinin, Libya'da askeri operasyona katıldığı iddialarını reddetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?