banner39

Libya Ordusu: Siyasete müdahale etmeyeceğiz

Libya Genelkurmay Başkanlığı, bütün siyasi ihtilaf ve görüş ayrılıklarının dışında kalacağını, müdahalede bulunmayacağını açıkladı

Ortadoğu 09.02.2014, 12:59 09.02.2014, 12:59
Libya Ordusu: Siyasete müdahale etmeyeceğiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya Genelkurmay Başkanlığı, ordunun herhangi bir şekilde siyasete müdahil olmayacağını ve kendisini, ülkedeki siyasi anlaşmazlıkların dışında tutacağını açıkladı.

Libya Genelkurmay Başkanlığı’nın Libya resmi haber ajansı LANA’da yayımlanan açıklamasında, Libya ordusunun ülkedeki siyasi ihtilaflarda herhangi bir tarafın yanında yer almayacağı belirtilirken, Genelkurmay Başkanlığı'nın, bütün siyasi ihtilaf ve görüş ayrılıklarının dışında kalacağı vurgulandı. Açıklamada ayrıca,  Libya Milli Genel Kongresi'nin (MGK), görev süresinin bir yıl uzatılması da dahil olmak üzere ülke yönetiminde yeni yol haritası olarak nitelendirilen son kararlarını protesto amacıyla, cuma günü başkent Trablus ve Bingazi'de yapılan geniş çaplı gösterilere de değinildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın,Libya halkının sözkonusu "barışçıl gösterilerde" sergilediği "medeni üslubu" onayladığı kaydedildi.

MGK'daki görüşmelerin ardından geçen salı günü yapılan oylamada, Ali Zeydan hükümetinden güvenoyunun 2 hafta sonra geri çekilmesi, yeni "kriz yönetimi hükümeti" kurulması, 120 gün içinde yeni anayasanın yazılması, gelecek yılın başlarında parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması oy çokluğuyla kararlaştırılmıştı.

Kararın ardından "Uzatmaya ve yol haritasına hayır" adı altında düzenledikleri gösteride, MGK'nın belirlediği yeni "yol haritası" ve geçici meclisin görev süresinin bir yıl uzatılması kararı protesto edilmişti. Ülkede yaşanan krizlere MGK'nın neden olduğu görüşünü savunan göstericiler, sözkonusu kararların geri alınmaması halinde sivil itaatsizlik eylemi başlatacaklarını ilan etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?