banner39

Libya petrol krizinde çözüme doğru

Libya'da üç petrol limanını elinde tutan silahlı grubun lideri İbrahim Cadran, kuşattıkları limanlardan yakında çıkacaklarını duyurdu. Mart ayında Sidre Limanı'ndan yasadışı petrol taşıma girişimi ülkede krize neden olmuştu

Ortadoğu 02.04.2014, 15:16 02.04.2014, 15:21
Libya petrol krizinde çözüme doğru

Libya’nın doğusundaki Barka Eyaleti Siyasi Bürosu (Sirenayka Konseyi) olarak tanınan silahlı grubun lideri İbrahim Cadran, kabile liderlerinin talepleri ve yabancıların bölgeye müdahalesini engellemek üzere kuşattıkları limanlardan yakında çıkacaklarını açıkladı.

Cadran kendi grubuna bağlı televizyon kanalından yaptığı açıklamada herhangi bir ayrıntı ve takvim vermedi, ancak grubun diyalog yoluyla Libyalılarla olan çatışmaları sonlandırmayı kabul ettiğini söyledi.

Libya’nın doğusundaki silahlı grubun komutanlarından olan Abdurabbu Berasi de yaptığı açıklamada, grubunun birkaç gün içinde Libya Hükümeti ile petrol limanı kuşatmasını bitirmek için anlaşma imzalayacaklarını duyurdu.

Berasi, Trablus Hükümeti ile her konuda anlaştıklarını söyleyerek, liman sorununun da birkaç gün içinde çözüme kavuşturulacağını belirtti.

Berasi, Trablus Hükümeti'nden bir heyetin önümüzdeki iki gün içerisinde ayrıntıları görüşmek üzere grubun karargâhının bulunduğu Ecdabiye kentini ziyaret edeceğini de aktardı.

PETROL KRİZİ

İbrahim Cadran komutasındaki Sirenayka Konseyi adlı silahlı grup, 2013’te Libya’nın doğusundaki üç petrol limanını ele geçirmişti.

Silahlı grubun kontrolündeki Sidre Limanı'ndan ham petrol satın alan Kuzey Kore tankerinin ordunun müdahalesine rağmen limanı terketmesi ülkede krize neden olmuştu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) donanması 17 Mart'ta yasadışı petrol taşıyan gemiye baskın düzenlemiş, daha sonra gemiyi mürettebatıyla birlikte Libyalı yetkililere teslim etmişti.

Sirenayka Konseyi limanları, petrol gelirlerinden daha fazla pay ve özerlik konusunda daha fazla yetki elde etmek amacıyla kuşatma altında tutuyor.

KADDAFİ'DEN İTİRAF

Mart ayında 2011'den beri sığındığı Nijer tarafından Libya'ya teslim edilen devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Saadi Kaddafi de birkaç gün önce devlet televizyonunda yayınlanan görüntüsünde ülkedeki istikrarı bozmak adına İbrahim Cadran ile iletişim içinde olduğunu itiraf etmişti.

Kaddafi konuşmasının devamında, Libya’nın birçok kentinde kendisine bağlı güçleri daha fazla silahlandırmak ve onlara askeri araçlar sağlamak için petrol anlaşmasında rol aldığını açıkladı.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?