Libya'da alıkonulan Mısırlı şoförler serbest

Libya'da 9 gündür alıkonulan Mısırlı 160 şoförün serbest bırakıldığı duyuruldu.

Libya'da alıkonulan Mısırlı şoförler serbest

Libya'da 9 gündür alıkonulan Mısırlı şoförlerin serbest bırakıldığı bildirildi. Mısır İçişleri Bakan Yardımcısı Tümgeneral El-Anani Hammude, bir süre önce Libya'da kamyonlarıyla alıkonulan 160 şoför ve muavinin serbest bırakıldığını belirtti.

Vatandaşlarının sağlık durumlarının iyi olduğunu, tutuldukları süre zarfında işkenceye maruz kalmadıklarını ifade eden Hammude, söz konusu kişilerden 65'inin Es-Sellum Sınır Kapısı'na hareket ettiğini, diğerlerinin ise yüklerini boşaltmak için Libya'daki yolculuklarına devam ettiğini söyledi.

Hammude, kaçırılan kişilerin "diplomatik girişimlerle istihbarat ve emniyet birimlerinin başarısı" sayesinde, "koşulsuz" serbest bırakıldığını ileri sürdü.

"ANLAŞMA YAPILDI" İDDİASI

Adını vermek istemeyen Libyalı bir yetkili ise şoförlerin serbest bırakılmaları karşılığında Mısırlı yetkililerle kaçıran grup arasında anlaşma yapıldığını ifade etti.

Yetkili, grubun kaçırılan kişilerin serbest bırakılması karşılığında, "Mısır'da tutuklu yakınlarının hapishanedeki şartlarının iyileştirilmesi ve dosyalarının tekrar incelenmesini" talep ettiğini dile getirdi.

Libya'nın Tobruk kentinde 29 Eylül'de Mısırlı bir grup kamyon şoförü, silahlı kişilerce alıkonulmuştu.

Libya'da silahlı gruplar, "hapishanedeki yakınlarının serbest bırakılması" gibi çeşitli taleplerle daha önce de bir kaç kez Mısırlı şoförleri alıkoymuş ardından serbest bırakmıştı.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 17:42
YORUM EKLE

banner39