banner39

Libya'da çatışma: 1 ölü, 16 yaralı

Bingazi'de orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Tugayı ile emekli General Haftar liderliğindeki birlikler arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü,16 kişi yaralandı

Ortadoğu 16.05.2014, 17:52 16.05.2014, 17:52
Libya'da çatışma: 1 ölü, 16 yaralı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'nın Bingazi kentinde orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Tugayı ile emekli General Halife Haftar'a bağlı birlikler arasında çıkan çatışmada bir kişinin öldüğü, 16 kişinin yaralandığı belirtildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Haftar'a bağlı birliklerin, Ra'fallah es-Sehati Tugayı'nın mevzilerine saldırması üzerine çıkan çatışmada, 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Libya Genelkurmay Başkanı General Abdusselam el-Ubeydi de yaptığı açıklamada, Haftar liderliğinde orduya karşı savaşan birliklerin püskürtülmesi gerektiğini söyledi.

Ubeydi, Haftar'a bağlı birliklerin, Bingazi kentini ele geçirmeyi planlayan ve darbe hazırlığında illegal bir birlik olduğunu savundu.

İslami eğilimli Libyalı devrimcilerden oluşan Ra'fallah es-Sehati Tugayı, 17 Şubat 2011'de Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan olaylarda ordu birlikleriyle çatışmaya girmiş ancak Kaddafi'nin devrilmesinin ardından oluşturulan Genelkurmay Başkanlığına bağlanarak orduya katılmıştı.

Emekli General Halife Haftar ise 14 Şubat 2014'te televizyon ekranlarından yaptığı açıklamada, askeri ve hayati öneme sahip noktaların ele geçirildiğini, Milli Genel Kongre'nin de çalışmalarının durdurulduğunu açıklamıştı. Ancak dönemin Başbakanı Ali Zeydan söz konusu durumu "başarısız bir darbe girişimi" şeklinde nitelendirmişti. Olayın ardından Haftar hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ancak bu karar uygulanmamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?