banner39

Libya'da çatışmalar: 14 ölü

Libya yetkilileri Berberilerle Araplar arasında çıkan çatışmalarda en az 14 kişinin öldüğünü, çok sayıda yaralanan olduğunu açıkladı

Ortadoğu 03.04.2012, 22:36 04.04.2012, 09:37
Libya'da çatışmalar: 14 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Üç gündür süren çatışmalar Libya'nın batısında, Berberilerin çoğunlukta olduğu Zuwara kentinde odaklandı.

Afrika Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nden yapılan açıklamada bölgeye askeri birlikler gönderildiği ve ateşkes sağlanacağı kaydedildi.

Konsey, Albay Kaddafi'nin yönetimden uzaklaştırılmasından bu yana aşiretler üzerinde otorite kurabilme çabasında.

Zuwara kenti içindeki milis güçleriyle, yakındaki Arap bölgeleri Regladin ve el Cumeyl'de bulunan gruplar arasında karşılıklı havan topu ve ağır makineli tüfek ateşi açıldığı bildiriliyor.

Reuters ajansının haberine göre, Libya İçişleri Bakanı Fevzi Abdülali, bu mücadelede hiçbir tarafın galip çıkmayacağını kaydederek her iki tarafa itidal tavsiye etti.

Zuwara'daki çarpışmalar, geçen hafta güneydeki Sabha kentinde rakip milis güçleri arasında yaşanan ve 150 dolayında insanın ölümüyle sonuçlanan çatışmaları izliyor.

BBC'nin Trablus muhabiri Jon Donnison, Libya hükümetinin gerçek anlamda otoriteye sahip olmadığını, gerilim bölgelerine gönderecek ordu birliklerinin bile bulunmadığını belirtiyor.

Libya'nın büyük kısmında asayiş, ağır silahlarla donanmış milis güçlerince sağlanıyor. Ülkedeki kabileler ve bölgesel rekabet yüzünden Ulusal Geçiş Konseyi ülkenin tümünde kontrol kurmakta zorlanıyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?